Rocznica aresztowania ,,Rudego". Wspominamy ,,Akcję pod Arsenałem"

Artykuł
,,Rudy" był tak pobity, że zmarł od ran 30 marca
Facebook/Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii

23 marca 1943 roku został aresztowany Jan Bytnar ,,Rudy". 3 dni później obyła się ,,Akcja pod Arenałem".

Do aresztowania doszło w mieszkaniu Bytnarów przy Al. Niepodległości 159 w Warszawie. Oprócz Jana aresztowany został jego Ojciec. Zostali wyprowadzeni na ulicę, następnie rozdzieleni i przewiezieni różnymi samochodami na Pawiak.

Tam właśnie rozpoczęło się brutalne przesłuchanie Janka.

W dokładnie tym samym czasie w mieszkaniu Bytnarów trwała rewizja. W piwnicy znaleziono m.in. zerwane niemieckie flagi, stemple do malowania na murach znaku Polski Walczącej, krążki lontu prochowego, konspiracyjną prasę, afisze i ulotki.

Tego samego dnia podjęto próbę tzw. ,,odbicia" go. Jednak udało się to zrobić dopiero 3 dni później. Razem z ,,Rudym" ,,odbito" wtedy 20 innych więźniów. W akcji wzięło udział 28 członków Szarych Szeregów. Po latach akcję tę nazwano ,,Akcją pod Arsenałem”.

W odwecie za ,,Akcję pod Arsenałem" 27 marca 1943 roku na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelano 140 więźniów.

W kwietniu 1943 roku wywiad Armii Krajowej zidentyfikował głównych sprawców śmierci Jana Bytnara. Byli to SS-Oberscharfuehrer Hubert Schulz i SS-Rottenfuehrer Ewald Lange. To oni przesłuchiwali i torturowali 22-letniego ,,Rudego".

78 lat temu, 23 marca 1943 roku o godzinie 4.30 Gestapo aresztowało ????????️Jana Bytnara "Rudego" i jego ojca w mieszkaniu...

Opublikowany przez Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii Wtorek, 23 marca 2021

Źródło: Facebook/Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy