Resort obrony Ukrainy: Rosja wycofuje wojska z terenów przygranicznych

ap, mk 31-03-2014, 20:42
Artykuł
twitter/@EuromaidanPR

Trzy osoby, w tym zastępca mera Kijowa, zostały ranne w strzelaninie, do której doszło w okolicy Majdanu Niezależności w centrum ukraińskiej stolicy - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

23:50

PAWEŁ BOBOŁOWICZ O KIJOWSKIEJ SRZELANINIE: 

s22


 

21:50

Paweł Bobołowicz z radia WNET rozmawiał z rzecznikiem Prawego Sektora, który stanowczo zaprzeczył informacjom, że w kijowskiej strzelaninie brali udział działacze jego ugrupowania. 


 

21.06

Polska, Niemcy i Francja za rewizją stosunków NATO z Rosją

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius zapowiedzieli w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

Zaapelowali także o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu trzej ministrowie "jednoznacznie potępili" aneksję Krymu przez Rosję jako akt agresji.

Opowiedzieli się za wspólną reakcją Europy, zastrzegając, że nie pogodzą się z polityką dzielenia Ukrainy, ani też z próbami przeniesienia operacji przeprowadzonej na Krymie na inne części Ukrainy lub na teren innych krajów partnerskich w Europie.

– Jeśli Rosja będzie kontynuowała ten kurs, poprzemy wdrożenie nowych stanowczych kroków, włącznie z (działaniami) dotyczącymi gospodarki – oświadczyli szefowie dyplomacji trzech krajów.

Zapowiedzieli, że podczas rozpoczynających się we wtorek obrad ministrów spraw zagranicznych krajów NATO będą zabiegać o zapewnienie sojusznikom bezpieczeństwa. Chcą też zrewidować stosunki w Rosją "w świetle ostatnich wydarzeń", a równocześnie wzmocnić kontakty z partnerami, szczególnie z Ukrainą, w ramach Rady NATO-Ukraina.

– W celu wysłania silnego sygnału o wsparciu (dla Ukrainy), konsolidacji międzynarodowych wysiłków i omówienia niezbędnych reform, sugerujemy zwołanie konferencji dotyczącej zgromadzenia wsparcia międzynarodowego, w tym pomocy technicznej, dla Ukrainy po wyborach prezydenckich (25 maja) – oświadczyli ministrowie. – Bardzo docenilibyśmy udział Rosji – dodali szefowie dyplomacji.

Ministrowie podkreślili, że Ukrainę i Rosję łączą szczególne i mocne historyczne więzy, które oba kraje powinny rozwijać w warunkach dobrosąsiedzkich.


 

20.42

Strzelanina w Kijowie

- Mam raport. Koło kawiarni "Mafia" przy Majdanie niejaki Orest z Prawego Sektora otworzył według świadków ogień. Ranne zostały trzy osoby - dwie ciężko. Ranni to dwóch członków samoobrony Majdanu i zastępca mera Kijowa Bohdan Dubas - napisał Awakow na Facebooku.

Jak dodał, ranni znajdują się w szpitalu, a przyczyny strzelaniny są na razie nieznane.

Według informacji uzyskanych przez Awakowa sprawca strzelaniny był zablokowany w toalecie kawiarni przez innych działaczy.

- Jeszcze przed przybyciem wezwanej milicji do kawiarni przyszli z hotelu "Dnipro" dobrze uzbrojeni przedstawiciele Prawego Sektora, odsuwając ludzi blokujących strzelca wyprowadzili go powstałym w ten sposób korytarzem i zaprowadzili do hotelu "Dnipro" - napisał Awakow.

Dodał, że jako minister spraw wewnętrznych "wydał rozkaz, by zablokować oddział zbrojny i zatrzymać winnych".

- Wszystkie odziały siłowe zostały postawione w stan gotowości bojowej - podkreślił.


 

20.20

Cerkiew prawosławna przekazała 0,5 mln hrywien na armię

Ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego przelała na rachunek ministerstwa obrony Ukrainy 500 tys. hrywien (140 tys. zł) na potrzeby sił zbrojnych – powiadomił zwierzchnik Cerkwi, patriarcha Filaret.


 

19.51

Ławrow i Kerry rozmawiali o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie

Szefowie dyplomacji USA John Kerry i Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali telefonicznie o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie – podało w komunikacie rosyjskie MSZ.

Ministrowie dyskutowali o krokach, które pomogłyby w rozwiązaniu kryzysowej sytuacji na Ukrainie – napisano w komunikacie, w którym rozmowę określono jako kontynuację kontaktów amerykańsko-rosyjskich po niedzielnym spotkaniu w Paryżu.

Z kolei Biały Dom informując o rozmowie dodał, że obydwaj ministrowie uzgodnili, że będą kontynuować rozmowy w sprawie Ukrainy, lecz nie wyznaczyli daty kolejnych kontaktów.


 

18.45

MSZ Rosji wymienia kryteria uznania wyborów na Ukrainie za prawomocne

– Prawomocność majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie będzie zależeć od kilku czynników, w tym ich przejrzystości i poszanowania interesów regionów – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin.

– Liczymy na to, że warunki dla przeprowadzenia wyborów zostaną stworzone – powiedział Karasin dziennikarzom w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu. Dodał on, że prawomocność wyborów będzie zależeć od spełnienia kilku warunków, wśród których wymienił "przejrzystość, sprawiedliwość i poszanowanie interesów regionów". – Od tego zależy ich prawomocność –  podkreślił.

Wiceszef dyplomacji FR oznajmił również, iż Moskwa "pragnie, aby priorytetem było przeprowadzenie reformy konstytucyjnej, która uwzględniłaby opinie regionów". – Od tego w dużej mierze zależeć będzie sukces każdych wyborów na Ukrainie – zaznaczył Karasin.

Dotychczas Rosja zapowiadała, że nie uzna prawomocności wyznaczonych na 25 maja wyborów prezydenckich na Ukrainie. Podkreślała przy tym, że prawowitym prezydentem tego kraju pozostaje Wiktor Janukowycz, odsunięty w lutym od władzy przez opozycję.


 

18.25

Putin zapewnił Merkel o wycofaniu części wojsk z granicy z Ukrainą

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że ze wschodniej granicy z Ukrainą wycofano część skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich.

Poinformował o tym rzecznik Merkel Steffen Seibert w wydanym oświadczeniu. Rozmowa telefoniczna Putina z Merkel odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej.


 

18.09

Steinmeier: Partnerzy w UE i NATO mogą liczyć na solidarność

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier zapewnił przed rozpoczęciem w Weimarze spotkania z kolegami z Polski i Francji, Radosławem Sikorskim i Laurentem Fabiusem, że partnerzy z UE i NATO mogą liczyć na solidarność ze strony Niemiec.

Sikorski, Steinmeier i Fabius wzięli udział w dyskusji ze studentami Instytutu Jacquesa Delorsa "Jaki głos dla Europy". Późnym popołudniem przybyli do Weimaru w Turyngii, gdzie we wtorek odbędą się rozmowy polityczne w formule Trójkąta Weimarskiego.

– Trójkąt Weimarski jest dowodem na to, że kraje mające różną przeszłość mogą wspólnie kształtować przyszłość. Nauczyliśmy się myśleć wspólnie, ponad granicami – oświadczył Steinmeier.

Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że trzy kraje „w wyraźny sposób” zareagowały na politykę Rosji wobec Ukrainy, a równocześnie sprzeciwiły się wszelkim próbom zaognienia sytuacji.

– Nasi partnerzy w Unii Europejskiej i NATO mogą być pewni, że jesteśmy (z nimi) solidarni – podkreślił.

Steinmeier zaznaczył, że propozycja bliższej współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego pozostaje aktualna. Zapowiedział, że polityka ta będzie odzwierciedlała aktualną sytuację. Zastrzegł, że UE nie będzie stawiała partnerów na Wschodzie przed alternatywą albo – albo (albo z nami, albo z Rosją). 


 

17.30

Rzecznik: Schaeuble odrzuca porównywanie Rosji do III Rzeszy

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nie zgadza się na porównywanie Rosji do III Rzeszy - przekazał jego rzecznik. Wcześniej minister miał powiedzieć, że działania Rosji przypominają mu zajęcie Kraju Sudeckiego przez III Rzeszę.

"Minister Schaeuble podczas spotkania ze studentami zaznaczył, że działania Rosji na Ukrainie naruszają prawa międzynarodowe, oraz ostrzegł przed skutkami załamania się porządku państwowego. Jednoznacznie odrzucił wszelkie porównania między Rosją a III Rzeszą" - podkreślono w oświadczeniu.


 

17.28

Władze obwodu donieckiego za nową konstytucją Ukrainy

Doniecka Rada Obwodowa zażądała przyjęcia nowej wersji konstytucji Ukrainy, w której rosyjskiemu przyznano by status drugiego języka państwowego i zalegalizowano by przeprowadzanie miejscowych referendów.

Posłanie tej treści do parlamentu Ukrainy zamieszczono w poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej Donieckiej Rady Obwodowej.

„Konsolidacja wspólnych wysiłków konstruktywnych sił społeczeństwa zmierzających do osiągnięcia stabilności politycznej, a także utrzymanie obywatelskiego spokoju i zgody jest możliwe tylko poprzez przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy nowej redakcji Konstytucji Ukrainy i szeregu pilnych ustaw” – napisano w posłaniu.

Rada obwodowa domaga się, by w nowej konstytucji zagwarantowano m.in. decentralizację władzy poprzez poszerzenie kompetencji samorządu lokalnego, a także utworzenie do czasu wyborów parlamentarnych dwuizbowego parlamentu, gdzie izba wyższa reprezentowałaby interesy regionów, a jej członkowie mieliby prawo inicjatywy ustawodawczej.

Członkowie rady obwodowej postulują także przyznanie w konstytucji rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego, zważywszy na to, że „rosyjski jest językiem komunikacji w regionie” donieckim. Żądają wreszcie „pilnego rozważenia przez Radę Najwyższą Ukrainy kwestii przyjęcia ustawy o miejscowym referendum”.


 

17.27

CKW zarejestrowała kandydatury Poroszenki i Tymoszenko

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zarejestrowała kandydatury byłego szefa dyplomacji Petra Poroszenki oraz byłej premier Julii Tymoszenko w wyborach prezydenckich wyznaczonych na 25 maja. W sumie zarejestrowano już 14 kandydatów.

CKW podjęła decyzję o zarejestrowaniu obojga polityków na posiedzeniu w poniedziałek.

Oprócz nich zarejestrowano również przywódcę Komunistycznej Partii Ukrainy Petra Symonenkę, lidera Partii Radykalnej Ołeha Laszkę, a także deputowanego Partii Regionów Ołeha Cariowa, byłego szefa wywiadu Mykołę Małomuża oraz przedsiębiorcę z Charkowa Andrija Hrynienkę.


 

17.20

W ciągu miesiąca z pomocą Polski - plan reformy samorządowej

Wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował w Kijowie, że w ciągu miesiąca przy pomocy polskich ekspertów zostanie przygotowana i przedstawiona rządowi i parlamentowi koncepcja reformy samorządowej.

Hrojsman po spotkaniu z polską delegacją kierowaną przez szefa kancelarii prezydenta Jacka Michałowskiego powiedział dziennikarzom, że od wtorku wspólnie z grupą polskich ekspertów z posłem PO Marcinem Święcickim na czele rozpoczęte zostaną prace "zmierzające do opracowania reformy samorządów".

- W ciągu miesiąca od jutra chcemy znowelizować ustawy, które umożliwią przeprowadzenie reformy - zapowiedział Hrojsman. Jak dodał, w ciągu miesiąca koncepcja reformy zostanie przedstawiona rządowi i parlamentowi.


 

17.11

MFW: Ukraina otrzyma w kwietniu pierwsze trzy miliardy dolarów pomocy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien do końca kwietnia przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów - powiedział agencji Reutera dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam.


 

17.04

Putin rozmawiał z Merkel o Ukrainie i Naddniestrzu

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o kryzysie ukraińskim i mołdawskim Naddniestrzu - poinformowały służby prasowe Kremla.

Według agencji ITAR-TASS Putin podkreślił wagę przeprowadzenia na Ukrainie reformy konstytucyjnej, "której celem będzie obrona interesów mieszkańców wszystkich regionów ukraińskich".

Putin powiedział też, że konieczne są działania na rzecz odejścia od "faktycznej blokady" Naddniestrza oraz poszukiwanie sprawiedliwego i całościowego uregulowania problemu naddniestrzańskiego - podaje ITAR-TASS.

Rozmowa Putina z Merkel odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej.


 

16.43

Niemiecki minister porównał politykę Rosji do działań III Rzeszy

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w poniedziałek, że działania Rosji na Ukrainie przypominają mu zajęcie przez III Rzeszę w 1938 roku fragmentu Czechosłowacji, gdzie większość mieszkańców stanowili Niemcy.

- Znamy to dobrze z historii. (...) To są metody, które zastosował (Adolf) Hitler zajmując Kraj Sudecki - powiedział Schaeuble na spotkaniu z niemieckimi studentami.

W ocenie szefa resortu finansów istnieje duże podobieństwo między działaniami Moskwy na Krymie, a argumentacją Berlina z 1938 roku. W obu przypadkach władze usprawiedliwiały aneksję obcego terytorium koniecznością ochrony praw swych rodaków.

- Musimy chronić naszych obywateli i dlatego decydujemy się na inwazję - mówił Schaeuble tłumacząc studentom tok myślenia władz w Moskwie. Podkreślił, że rosyjskie działania wywołują zaniepokojenie nie tylko na Ukrainie, ale także w poradzieckich państwach bałtyckich, w Polsce i na Węgrzech.

Od wypowiedzi ministra finansów odcięła się kanclerz Angela Merkel, która podkreśliła na konferencji prasowej, że nie można porównywać aneksji Krymu do wydarzeń z 1938 roku. W jej ocenie są to sytuacje "nieporównywalne".


 

16.41

Rosja wycofuje batalion piechoty z pogranicza z Ukrainą

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że wycofuje jeden batalion piechoty z regionu w pobliżu granicy z Ukrainą - podały rosyjskie media państwowe. Według agencji ITAR-TASS batalion wycofuje się z poligonu w obwodzie rostowskim.

Batalion ten przemieszcza się do miejsca stałej dyslokacji w obwodzie samarskim - podała agencja ITAR-TASS.


 

16.15

Steinmeier: redukcja wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą zmniejsza napięcie

Lekki spadek liczebności wojsk rosyjskich skoncentrowanych przy granicy z Ukrainą to mały sygnał wskazujący na zmniejszenie napięcia - powiedział szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Wcześniej strona ukraińska przekazała, że liczba żołnierzy rosyjskich przy granicy spadła, ale nie można podać dokładnych danych. Ministerstwo obrony w Kijowie zastrzegło też, że zmiany w liczebności mogą wynikać z zaplanowanej rotacji wojsk.


 

1

Źródło: pap, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy