Putin chce wywołać wojnę z NATO? Stoltenberg w NBC: szuka prowokacji [wideo]

portal tvrepublika.pl 02-10-2022, 18:00
Artykuł
nbcnews.com

Prezydent Rosji Władimir Putin nieustannie próbuje wskazać, że NATO jest stroną wojny na Ukrainie. To niedorzeczne, oświadczył podczas niedzielnego wywiadu w amerykańskiej telewizji NBC sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "To wojna rozpętana na życzenie Putina. NATO nie jest jej stroną, a dostarcza jedynie broń Ukrainie - niepodległemu państwu europejskiemu, które ma prawo bronić swojego terytorium" - wyjaśnił.

Mówiąc o wyzwoleniu przez siły ukraińskie położonego na wschodzie kraju miasta Łyman, szef NATO powiedział, że udowadnia to "ich odwagę, umiejętności oraz znaczenie dostarczanego państwu nowoczesnego uzbrojenia". Zdaniem Norwega najlepszą odpowiedzią na ogłoszenie przez Putina aneksji części terytorium Ukrainy jest kontynuacja wsparcia udzielanego Kijowowi.

Pisaliśmy wcześniej: Stoltenberg się nie patyczkuje. Wszystko jasne. Putin wie co ma zrobić

Stoltenberg podkreślił, że "użycie przez Rosję broni nuklearnej będzie miało dla tego państwa poważne konsekwencje".

Komentując złożony przez Ukrainę wniosek o przyspieszoną akcesję do NATO, przypomniał, że "każda decyzja dotycząca członkostwa w Sojuszu musi zostać podjęta poprzez konsensus 30 obecnych członków NATO".

Zobacz też: Budzisz w Republice: Rosja jest gotowa do poszerzenia wojny [wideo]

Odpowiadając na pytanie o wyciek z bałtyckich gazociągów Nord Stream, Stoltenberg zaznaczył, że NATO wspiera zbadanie "możliwego aktu sabotażu". "Każdy celowy atak na kluczową infrastrukturę NATO spotka się ze zdecydowaną i zjednoczoną odpowiedzią", zapewnił gość stacji NBC.
Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy