Putin: Będziemy wydawać Amerykanom hakerów, jeśli USA postąpią tak samo

Artykuł
Putin uważa, że cyberbezpieczeństwo jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień
Fot. Flickr/KGB Putin

Władimir Putin oświadczył, że kwestia cyberbezpieczeństwa będzie jednym z głównych tematów podczas rozmów z prezydentem Bidenem „ze względu na jej ważność”. Zapowiedział też, że Rosja mogłaby wydawać cyberprzestępców Amerykanom, jeśli USA postąpią tak samo.

– Jeśli osiągniemy porozumienie w sprawie ekstradycji cyberprzestępców, to Rosja, ma się rozumieć, będzie się stosować do tych uzgodnień i ich wydawać. Jednakże będzie to możliwe tylko w takim wypadku, gdy druga strona, czyli Stany Zjednoczone, zgodzi się postępować tak samo i wydawać tego rodzaju przestępców władzom Federacji Rosyjskiej – oświadczył Putin podczas rozmowy z dziennikarzami telewizji państwowej.

Rozmowa była poświęcona m.in. przygotowaniom do szczytu przywódców Rosji i Stanów Zjednoczonych Władimira Putina i Joe Bidena, jaki odbędzie się w środę w Genewie.

Putin zaznaczył w jej trakcie, że cyberbezpieczeństwo jest „jednym z najważniejszych zagadnień doby obecnej, ponieważ wyłączanie całych systemów może pociągać za sobą poważne konsekwencje, a okazało się, że jest to możliwe”.

Ocenił też, że jest całkowicie naturalne, że w przededniu szczytu obie strony zrezygnowały częściowo z negatywnej retoryki, by przygotować lepszy grunt pod rozmowy.

O sprawach bezpieczeństwa zamierza w XVIII-wiecznej willi nad Jeziorem Genewskim rozmawiać w środę z Putinem również Joe Biden, który zapowiedział już, że poruszy sprawę motywowanych politycznie ataków hakerskich na USA.

„Prezydent Rosji wie, że nie zawaham się reagować na jakiekolwiek szkodliwe działania Rosji” – napisał amerykański prezydent USA. „W rozmowach telefonicznych z prezydentem Putinem mówiłem o tym wprost i zająłem bardzo jasne stanowisko. Stany Zjednoczone nie szukają konfliktu. Chcemy stabilnych i przewidywalnych stosunków, w ramach których możemy współpracować z Rosją w kwestiach takich jak bezpieczeństwo strategiczne czy kontrola zbrojeń (...) Jednocześnie jednak obarczyłem znaczącymi konsekwencjami te zachowania Rosji, które naruszają suwerenność USA, w tym – ingerencję w nasze demokratyczne wybory” – zaznaczył Biden.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy