BBC: Kreml wydał miliardy rubli na ochronę Władimira Putina przed koronawirusem

Artykuł
Regularnie trafiali na obserwację m.in. pracownicy administracji Putina
Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KRE

Podczas pandemii koronawirusa w Rosji władze wydały miliardy rubli na system obserwacji i kwarantanny osób kontaktujących się z prezydentem Władimirem Putinem – oceniła rosyjska redakcja BBC. Chodzi o urzędników, medyków, pilotów czy dziennikarzy.

Według ustaleń BBC z rządowego funduszu rezerwowego przeznaczono na ten cel ponad 6,4 mld rubli (330 mln zł). Wydano je w znacznym stopniu na obserwację stanu osób, które miały się kontaktować z szefem państwa. Osoby te kwaterowane były w tych placówkach i spędzały na obserwacji od tygodnia do dwóch. Chodzi o hotele i sanatoria, które należą do rządu, a więc fundusze przeznaczone na ich usługi faktycznie przekazywały sobie struktury rządowe.

Najczęściej przechodził kwarantannę personel lotniczy, który obsługuje podróże prezydenta i premiera Rosji: piloci, stewardesy, załogi rezerwowe. Regularnie trafiali na obserwację pracownicy administracji prezydenta oraz osobiści fotografowie i operatorzy Władimira Putina. Rząd płacił też za rozmieszczenie w sanatoriach kombatantów II wojny światowej, którzy w czerwcu 2020 roku usiedli koło Putina na trybunach podczas dorocznej defilady wojskowej. Władze uzasadniały to wówczas troską o zdrowie kombatantów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wszystkie resorty ponoszą dodatkowe wydatki w związku z wymogami kwarantanny i jest to „sytuacja normalna”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy