Przemysł stawia na wodór. Konsekwentna realizacja strategii

Artykuł
Uroczystość powołania Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej
gov.pl

W Katowicach do życia powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową, która łączy potencjał przemysłowy i naukowy najlepszych firm i ośrodków akademickich oraz instytutów badawczo-rozwojowych w zakresie produkcji i wykorzystania wodoru.

31 stycznia br. w Muzeum Śląskim w Katowicach, uroczyście zainaugurowano działalność Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, stanowiącej realizację Polskiej Strategii Wodorowej.

W wydarzeniu wzięli udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Paweł Kolczyński.

Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, tworzenie klastrów i dolin przemysłowych jest realizacją „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” premiera Mateusza Morawieckiego, której jednym z głównych założeń jest reindustrializacja oraz rozwój nowych, inteligentnych specjalizacji w sektorze przemysłu.

- Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa łączy potencjał przemysłowy najlepszych firm Śląska i Małopolski oraz potencjał naukowy ośrodków akademickich i badawczo-rozwojowych instytutów w zakresie produkcji i wykorzystania wodoru. Chcemy z makro regionu śląsko-małopolskiego uczynić inkubator zmian, innowacji nowoczesnych technologii na rzecz przemysłowego rozwoju kraju – zaznaczył wiceminister.

Powstawanie dolin i rozwój technologii wodorowych stanowi realizację Polskiej Strategii Wodorowej, opublikowanej w grudniu ubiegłego roku. Jest także istotnym krokiem w stronę innowacyjności i dekarbonizacji polskiej gospodarki.

- Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, energetyki i ciepłownictwa oraz transportu, rosną. Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich specjalizacji eksportowych jest strategicznym wyzwaniem i wymaga podejścia opartego na budowie pełnego łańcucha dostaw – wskazał Zyska.

Źródło: gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy