Przemoc wobec medyków. Szef MZ zwrócił się do resortu sprawiedliwości

Artykuł
Szef MZ wskazał, że napaści na medyków zdarzają się coraz częściej
Fot. Flickr/Filip

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o dane dotyczące m.in. liczby składanych przez medyków wniosków o ściganie w sprawach dotyczących przemocy i gróźb wobec nich oraz liczby wszczętych postępowań.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że minister Niedzielski wysłał takie pismo do ministra Ziobry. – Szerzej sprawy nie komentuję – stwierdził.

Szef MZ wskazał w piśmie do szefa MS, że występowanie czynów zabronionych mogących wypełniać znamiona przestępstw stypizowanych w art. 190, 190a i 191 Kodeksu Karnego jest coraz liczniejsze.

Chodzi m.in. o groźby karalne, uporczywe nękanie wzbudzające poczucie zagrożenia oraz stosowanie przemocy w celu zmuszenia do określonych działań bądź zaniechań.

Niedzielski poprosił o przekazanie informacji dotyczących liczby wniosków o ściganie składanych w takich sprawach przez osoby wykonujące zawody medyczne oraz inne biorące udział w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w okresie stanu zagrożenia epidemią, a potem stanu epidemii wywołanej koronawirusem.

Minister chce też poznać liczbę wszczętych w ich wyniku postępowań. Szef MZ zapytał także o postępowania prowadzone z urzędu. Zwrócił się też o objęcie postępowań szczególnym nadzorem.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy