Prezydent wręczył odznaczenia państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

Portal TV Republika 27-11-2023, 20:30
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter.com

To bardzo ważne, abyśmy wszyscy byli równi w możliwościach samorealizowania się; nowoczesne państwo na to pozwala - wskazał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych sportowcom, trenerom, działaczom, nauczycielom i przedstawicielom organizacji pozarządowych za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami wzięli także udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik oraz prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

"Chodzi o to, żeby każdy człowiek w społeczeństwie czuł się dobrze, aby każdy człowiek mógł się zrealizować, aby każdy człowiek był zrealizowany, aby każdy człowiek mógł osiągnąć to, czego pragnie w największym możliwym poczuciu samodzielności swojego osiągnięcia" - powiedział prezydent.

Podziękował odznaczonym za to, że realizują dostępność na bardzo różnych jej polach. Wskazał, że przyczyniają się do tego, aby osoby, które mają niepełnosprawności, mogły funkcjonować normalnie w społeczeństwie, mogły realizować swoje marzenia, ambicje, zdolności.

"To bardzo ważne abyśmy wszyscy byli równi w tych możliwościach samorealizowania się" - podkreślił.

Prezydent zwrócił uwagę, że nowoczesne państwo pozwala zrealizować się każdemu w jak największym stopniu. Zaznaczył, że jest to państwo, w którym każdy czuje się równy i jednakowo samodzielny oraz każdy czuje się podmiotowo doceniony. Prezydent nawiązał też do prac nad ustawą o asystencji osobistej. "Pracujemy tutaj w tej chwili w Kancelarii Prezydenta - współpracując zresztą przez lata w tym zakresie z ministerstwem rodziny - nad ustawą o asystencji osobistej" - powiedział Andrzej Duda.

"Chcemy deinstytucjonalizować tę pomoc, która jest potrzebna osobom z niepełnosprawnościami, aby właśnie były jak najbardziej samodzielne, aby miały to poczucie, że mogą realizować swoją wolę, zgodnie z własną decyzją" - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że prezydencki projekt w tej sprawie zostanie w styczniu skierowany do laski marszałkowskiej. Jak dodał, liczy na to, że ustawa będzie szybko uchwalona i przyjęta oraz da nową jakość pomocy. "To systemowe rozwiązanie, które zaproponujemy będzie rzeczywiście początkiem takiego nowego zinstytucjonalizowanego w pełni trendu, który będzie prowadził w pełni do deinstytucjonalizacji tej pomocy" - powiedział prezydent Duda.

Paraolimpijczyk Stefan Makowski w imieniu odznaczonych podziękował prezydentowi podkreślając, że otrzymanie odznaczenia państwowego jest wielkim zaszczytem i świadectwem docenienia.

"To, że możemy być tutaj jest też ważne dla zmiany wizerunku osób z niepełnosprawnościami. Wizerunku, który bardzo często opiera się na stereotypie, że osoby z niepełnosprawnością są niezaradne i roszczeniowe. Osoby zgromadzone na tej sali udowadniają, że jest zupełnie inaczej" - podkreślił Makowski.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Renata Śliwińska - za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej oraz Bogusław Jusiak - za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Stefan Makowski i Grzegorz Pluta za wybitne osiągnięcia sportowe, działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu; Mariusz Damentko, Alicja Szatkowska, Danuta Tarnawska - za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania i aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy, pośmiertnie - Marek Walenty Jakubowski (odznaczenie odebrał syn – Marek Stanisław Jakubowski); Maria Michalczuk - za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób niesłyszących; Jakub Pieniążek - za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej; Teresa Rojek - za wybitne zasługi w działalności na rzecz pomocy osobom bezdomnym.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Bartosz Ostałowski - za osiągnięcia sportowe, za promowanie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami; Janusz Bukowski, Jan Mela, Paweł Parus, s. Anuarita (Ewa) Tutka, Beata Wachowiak-Zwara - za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy.

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Kamil Rosiek - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami, za osiągnięcia sportowe; Robert Zarzecki - za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy; Maciej Cieślik - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Przemysław Fajtanowski - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia sportowe; Kamil Michniewicz - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej.

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej odznaczony został Marek Gniewkowski.

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada 3 grudnia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy