Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

Źródło: Twitter.com

To bardzo ważne, abyśmy wszyscy byli równi w możliwościach samorealizowania się; nowoczesne państwo na to pozwala - wskazał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych sportowcom, trenerom, działaczom, nauczycielom i przedstawicielom organizacji pozarządowych za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami#PAPinformacje https://t.co/TZr25CTjHu

— PAP (@PAPinformacje) November 27, 2023

W spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami wzięli także udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik oraz prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

"Chodzi o to, żeby każdy człowiek w społeczeństwie czuł się dobrze, aby każdy człowiek mógł się zrealizować, aby każdy człowiek był zrealizowany, aby każdy człowiek mógł osiągnąć to, czego pragnie w największym możliwym poczuciu samodzielności swojego osiągnięcia" - powiedział prezydent.

Podziękował odznaczonym za to, że realizują dostępność na bardzo różnych jej polach. Wskazał, że przyczyniają się do tego, aby osoby, które mają niepełnosprawności, mogły funkcjonować normalnie w społeczeństwie, mogły realizować swoje marzenia, ambicje, zdolności.

"To bardzo ważne abyśmy wszyscy byli równi w tych możliwościach samorealizowania się" - podkreślił.

Prezydent zwrócił uwagę, że nowoczesne państwo pozwala zrealizować się każdemu w jak największym stopniu. Zaznaczył, że jest to państwo, w którym każdy czuje się równy i jednakowo samodzielny oraz każdy czuje się podmiotowo doceniony. Prezydent nawiązał też do prac nad ustawą o asystencji osobistej. "Pracujemy tutaj w tej chwili w Kancelarii Prezydenta - współpracując zresztą przez lata w tym zakresie z ministerstwem rodziny - nad ustawą o asystencji osobistej" - powiedział Andrzej Duda.

"Chcemy deinstytucjonalizować tę pomoc, która jest potrzebna osobom z niepełnosprawnościami, aby właśnie były jak najbardziej samodzielne, aby miały to poczucie, że mogą realizować swoją wolę, zgodnie z własną decyzją" - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że prezydencki projekt w tej sprawie zostanie w styczniu skierowany do laski marszałkowskiej. Jak dodał, liczy na to, że ustawa będzie szybko uchwalona i przyjęta oraz da nową jakość pomocy. "To systemowe rozwiązanie, które zaproponujemy będzie rzeczywiście początkiem takiego nowego zinstytucjonalizowanego w pełni trendu, który będzie prowadził w pełni do deinstytucjonalizacji tej pomocy" - powiedział prezydent Duda.

Paraolimpijczyk Stefan Makowski w imieniu odznaczonych podziękował prezydentowi podkreślając, że otrzymanie odznaczenia państwowego jest wielkim zaszczytem i świadectwem docenienia.

"To, że możemy być tutaj jest też ważne dla zmiany wizerunku osób z niepełnosprawnościami. Wizerunku, który bardzo często opiera się na stereotypie, że osoby z niepełnosprawnością są niezaradne i roszczeniowe. Osoby zgromadzone na tej sali udowadniają, że jest zupełnie inaczej" - podkreślił Makowski.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Renata Śliwińska - za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej oraz Bogusław Jusiak - za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Stefan Makowski i Grzegorz Pluta za wybitne osiągnięcia sportowe, działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu; Mariusz Damentko, Alicja Szatkowska, Danuta Tarnawska - za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania i aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy, pośmiertnie - Marek Walenty Jakubowski (odznaczenie odebrał syn – Marek Stanisław Jakubowski); Maria Michalczuk - za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób niesłyszących; Jakub Pieniążek - za wybitne zasługi dla rozwoju sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia w działalności szkoleniowej i trenerskiej; Teresa Rojek - za wybitne zasługi w działalności na rzecz pomocy osobom bezdomnym.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Bartosz Ostałowski - za osiągnięcia sportowe, za promowanie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami; Janusz Bukowski, Jan Mela, Paweł Parus, s. Anuarita (Ewa) Tutka, Beata Wachowiak-Zwara - za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy.

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Kamil Rosiek - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami, za osiągnięcia sportowe; Robert Zarzecki - za zasługi w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy; Maciej Cieślik - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Przemysław Fajtanowski - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i osiągnięcia sportowe; Kamil Michniewicz - za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami i za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej.

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej odznaczony został Marek Gniewkowski.

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada 3 grudnia.

PAP

Wiadomości

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Najnowsze

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza