Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej

Artykuł
Andrzej Duda, prezydent
TWITTER/@PREZYDENTPL

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o mediach publicznych – poinformowała na konferencji prasowej szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Co więcej, prezydent złożył swój podpis pod ustawami o sześciolatkach i służbie cywilnej.

Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 30 grudnia. Dzień później zatwierdził ją Senat. Dziś podpis pod nowelą złożył prezydent Andrzej Duda. Ustawa nie przewiduje vacatio legis, co oznacza, że wejdzie w życie po publikacji w Dzienniku Ustaw.

– Pragnę zaznaczyć, że pan prezydent z troską odnosi się do tego, żeby media publiczne cechowały się wiarygodnością, rzetelnością i obiektywizmem – powiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii. Jak dodała, Andrzej Duda zapoznał się z dużą uwagą z wszelkimi opiniami dotyczącymi niniejszej ustawy. – Panu prezydentowi zależy na tym, aby media publiczne wykonywały swoją misję, żeby były bezstronne, obiektywne i wiarygodne. To, z czym mamy dziś do czynienia trudno powiedzieć aby cechowało się takimi kryteriami. Często obserwujemy jak subiektywna i własna ocena dziennikarza zastępuje obiektywną informację – mówiła Sadurska.

Jak dodała, w związku z tym, że prezydentowi zależy na tym, aby media spełniały swoją rolę, podpisał tę nowelizację, dając parlamentowi możliwość przygotowania norm gwarantujących jej realizację.  

Przyjęta ustawa zakłada m.in., że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych będzie powoływał i odwoływał „minister właściwy do spraw Skarbu Państwa”. Terenowymi oddziałami Telewizji Polskiej będą natomiast kierować dyrektorzy wybrani przez jej zarząd. Rady nadzorcze będą składać się z trzech członków.

Ustawa zakłada również skrócenie kadencji obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia, których mandat wygaśnie w dniu wejścia w życie noweli. Nowe władze tych mediów wybiorą rady nadzorcze na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po zasięgnięciu opinii KRRiT.

Ponadto zarządy TVP i Polskiego Radia w okresie przejściowym - od wejścia w życie ustawy do powołania nowych władz spółek - nie mogą „dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania”.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy