Prezydent: planujemy obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze św. Anny

Artykuł
Uroczystości planowane są na 2 maja
twitter/prezydentrp

Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego odbędą się na Górze św. Anny. Dokładnie w tym samym miejscu, w którym wybuchło nocą z 2 na 3 maja 1921 r. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że ich przebieg będzie zależny od sytuacji pandemicznej w kraju.

W popołudniowej rozmowie z Radiem Katowice prezydent był pytany m.in. o przygotowania do obchodów przypadającej w tym roku 100. rocznicy zwycięskiego III Powstania Śląskiego - o których rozmawiał na zorganizowanym tego dnia wcześniej zdalnym spotkaniu z włodarzami woj. opolskiego i śląskiego.

- W tym roku będziemy robić wszystko, co w naszej mocy rzecz jasna, aby te uroczystości przebiegły jak najpiękniej i w możliwie jak najpełniejszej formie - zadeklarował.

Zaznaczył, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie dalej z pandemią koronawirusa, natomiast obecnie duże uroczystości planowane są na 2 maja, jako że III Powstanie Śląskie wybuchło nocą z 2 na 3 maja 1921 r., na Górze św. Anny (Opolskie).

- To stulecie na Górze św. Anny w tym bardzo historycznym miejscu, właściwie jednoznacznie i mocno kojarzącym się z czynem powstańczym, tam te uroczystości będą miały miejsce i o tym przede wszystkim dzisiaj rozmawiałem z włodarzami Górnego Śląska i Opolszczyzny - wyjaśnił Andrzej Duda.

- Wszyscy są absolutnie zdeterminowani do tego, aby te uroczystości w jak najpiękniejszej i jak najbardziej godnej formie przeprowadzić - zapewnił.

- Pozostaje liczyć i wierzyć, że te wszystkie środki, które w tej chwili podejmujemy, myślę o środkach ochronnych przeciwko rozwojowi pandemii koronawirusa, tych obostrzeniach, które są wprowadzane przez rząd (…), że to się wszystko przyczyni, że będziemy mogli w taki sposób, jak tego chcemy, przeprowadzić i że będziemy mogli być na tych uroczystościach obecni - podkreślił prezydent.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy