Prezydent Duda: Spotkanie było bardzo ważne dla budowania relacji Polski i Estonii

Artykuł
Fot. Portal TV Republika

W ramach wizyty prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid odbyła dwustronne spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, następnie na rozmowach plenarnych spotkały się delegacje obu państw. Po zakończeniu rozmów Andrzej Duda i Kersti Kaljulaid wygłosili oświadczenia dla mediów.

Prezydent Duda podziękował Kersti Kaljulaid za jej udział w poniedziałkowych obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym kontekście wskazał, że Polska i Estonia są współdziedzicami tej konstytucji, gdyż tworzyły one wtedy „tę jedną wielką Rzeczpospolitą i dzisiaj wszyscy możemy mówić o wspólnym dziedzictwie Konstytucji 3 Maja”.

Relacjonując przebieg spotkania z prezydent Estonii, Andrzej Duda ocenił, że były to bardzo ciekawe i ważne spotkania dla budowania relacji pomiędzy Estonią i Polską. – Dotyczące bieżącej i przyszłej współpracy pomiędzy Polską a Estonią. Dużo się w tej materii dzieje, zarówno w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jak i transformacją gospodarczą, przede wszystkim energetyczną. To są w tej chwili te kwestie najbardziej bieżące – podkreślił Duda.

Dodał, że wraz z prezydent Kaljulaid mają nadzieję, że dochodzimy do końca pandemii koronawirusa i będziemy mogli jak najszybciej wrócić na drogę normalnego rozwoju gospodarczego, na której oba nasze kraje były przed pandemią.

– Wierzymy w to głęboko, że mobilizacja społeczna i pragnienie powrotu do normalności będzie silne, a dodatkowo wsparte różnymi instrumentami, które wypracowaliśmy także na poziomie europejskim przekładając to na poziom krajowy, (że) pomoże nam w tym, abyśmy ten – po pierwsze – poziom rozwojowy, który był przed pandemią jak najszybciej na powrót osiągnęli. Po drugie, abyśmy podążyli dynamicznie drogą rozwoju; mam nadzieję jeszcze szybszego niż przed pandemią koronawirusa – mówił Duda.

Jak zaznaczył podczas spotkania poruszono też temat bezpieczeństwa, m.in. energetycznego. Wskazał, że rozmawiano o Nord Stream 2, energii odnawialnej czy o tworzeniu połączeń energetycznych w naszej części Europy, a także o przyszłych planach rozwojowych w tym zakresie.

Źródło: Portal TV Republika, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy