Poznaj historię powstań śląskich. Plenerowe kino w całej Polsce

Artykuł
Wielkoformatowa animacja komputerowa opowiada o historii powstań śląskich
Fot. stopklatka YT/Niepodległa

Premierowa animacja komputerowa, wyświetlona na fasadzie budynku, pozwoli w niespełna 10 minut poznać esencję wydarzeń sprzed stu lat, które ukształtowały nie tylko region, ale i całą Polskę.

2 maja 2021 roku przypada 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowało wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowiada o historii powstań śląskich. Ogólnopolską premierę zaplanowano 25 kwietnia 2021 o godzinie 20 na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Pliki zostaną udostępnione bezpłatnie organizatorom, którzy będą chcieli włączyć się w świętowanie i zrealizować u siebie 2 maja.

Multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne, które będzie można zorganizować w każdym zakątku Polski, to wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D opowiadająca o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane są nowe, ale nie jest to łatwy proces – przypomina „Niepodległa”. Ślązacy w trzech powstaniach walczyli o przyłączenie do II Rzeczpospolitej. III Powstanie Śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu. W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony jak i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych. Od 25 kwietnia do 2 maja będzie można go oglądać od godziny 20 do 22 (sześć pokazów w godzinie) na budynku Garnizonu Warszawa.

Biuro Programu „Niepodległa”, dzięki zgłoszeniom z całej Polski, nawiązało już współpracę z wieloma instytucjami. Pokazy zostaną zorganizowane 2 maja o godzinie 20:21 w poniższych lokalizacjach (lista jest codziennie aktualizowana):

Góra św. Anny – Wojewoda Opolski (ogólnopolskie obchody z udziałem władz państwowych)

Wrocław – Wojewoda Dolnośląski we współpracy z wrocławskim Oddziałem IPN (budynek Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 1)

Rzeszów – Wojewoda Podkarpacki (elewacja Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15, od strony Ogrodów Bernardyńskich)

Lublin – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie we współpracy z Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego (elewacja budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1)

Bieruń – Urząd Miejski w Bieruniu

Bytom – Bytomskie Centrum Kultury

Dobromierz – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu (lokalizacja: Scena – park rekreacyjny w Dobromierzu)

Gliwice – Muzeum w Gliwicach

Kobiór – Gminny Dom Kultury w Kobiórze

Kochanowice – Gminne Centrum Kultury i Informacji

Maciejowice – Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach

Nagłowice – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Nagłowicach

Osjaków – Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie

Pawłowiczki – Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach

Stronie Śląskie – Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim

Pszczyna – Pszczyńskie Centrum Kultury (elewacja budynku przy ulicy Bankowej w Pszczynie)

Pyskowice – Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach

Radzyń Podlaski – Radzyński Ośrodek Kultury (lokalizacja: Pałac Potockich w Radzyniu Podlaski)

Świebodzin – Świebodziński Domem Kultury (lokalizacja: Ratusz w Świebodzinie)

Wałbrzych – Wałbrzyski Ośrodek Kultury (lokalizacja: Urząd Miejski w Wałbrzychu)

Zabrze – Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Żary – Żarski Dom Kultury

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy