Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej w Białymstoku i Londynie
Równolegle w Londynie i Białymstoku odbyło się pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie.
Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej ma być złożona w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie spoczywa ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. „Ze względu na pandemię koronawirusa termin pogrzebu nie został jeszcze wyznaczony. Uroczystość pogrzebowa może nie odbyć się w tym roku” – poinformował dyr. generalny Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej i Samorządu Terytorialnego Gniewomir Rokosz-Kuczyński.
Uroczystości w Londynie w kościele św. Franciszka z Asyżu przy Cullingworth Road rozpoczęły się o 12:00 czasu brytyjskiego. Przy trumnie zgromadziła się najbliższa rodzina Karoliny Kaczorowskiej, jej przyjaciele, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz delegacji z Polski.
Msza św. w Archikatedrze Białostockiej – z udziałem Bractw Kurkowych, pocztów sztandarowych, młodzieży i zaproszonych gości – rozpoczęła się o 13. Po jej zakończeniu zaplanowano koncert i emisję reportażu „Karolina Kaczorowska – ostatnia Pierwsza Dama II RP”.
– Dziś wspominamy ją w Białymstoku, a pamięć nasza jest początkiem wdzięczności – mówił podczas kazania abp. senior Edward Ozorowski.
Podkreślił, że geniusz pani Karoliny, który objawiał się jako niezwykłość i godność". Podkreślał też ogromną wiarę Kaczorowskiej i jej polskość. – Wraz z mężem starała się przychodzić z pomocą Polakom na obczyźnie, zakładała różne koła charytatywne, ułatwiała znalezienie pracy, była bardzo konsekwentna w swoich planach – wspominał Ozorowski.
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.
U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę.
10 kwietnia 2010 r. razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach.