Powstanie w getcie warszawskim. Kasprzyk: To byli obywatele Rzeczpospolitej

Artykuł
Kasprzyk powiedział, że złu należy przeciwstawić się, a nie biernie przyglądać
Fot. PAP/Piotr Nowak

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał dlaczego powinniśmy upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim, przypinając żonkile do ubrania. Dodał, że powstanie jest do chwili obecnej punktem odniesienia dla państwa Izrael i wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim

- Powstanie w getcie warszawskim jest wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim, bo Żydzi, którzy walczyli w getcie warszawskim to byli obywatele Rzeczpospolitej, to byli ludzie, którzy walczyli również jako polscy patrioci żydowskiego pochodzenia - powiedział Kasprzyk w niedzielę na antenie Polskiego Radia 24.

Przypomniał, że Armia Krajowa dostarczała broń powstańcom, walczącym w getcie.

- To jest nasze wspólne dziedzictwo tragiczne, bolesne, ale trwające przecież od wielu wieków wspólne doświadczenie narodów polskiego i żydowskiego, tragiczne w czasie II wojny światowej przez prowadzoną na ziemiach polskich obłędną politykę eksterminacyjną, prowadzoną przez okupanta niemieckiego - dodał.

Kasprzyk przypomniał dlaczego powinniśmy upamiętnić rocznicę, przypinając żonkile do ubrania.

- W ten sposób manifestujemy to, że pamiętamy, że pamiętamy o naszej historii, bo powstanie w getcie to jest również karta historii RP - przypomniał.

- Tak, jak pamiętamy o 1 sierpnia - rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, tak pamiętać musimy o powstaniu w getcie. To jeden z tragicznych rozdziałów historii Rzeczpospolitej, która przez wieki była domem dla wielu narodów, kultur i religii - ocenił.

- Powstanie w getcie jest do chwili obecnej punktem odniesienia dla państwa Izrael. (...) Powstanie, które z punktu militarnego czy politycznego nie miało żadnych szans i było tak naprawdę wołaniem o godność, honor. Zaryzykowałbym stwierdzenie wołaniem o godną śmierć Żydów, którzy wtedy przeciwko Niemcom powstali - wyjaśniał.

Kasprzyk powiedział, że złu należy przeciwstawić się, a nie biernie przyglądać.

- Są takie wydarzenia, jak w przypadku narodu polskiego powstanie warszawskie, które są tragiczne, zakończyły się tragicznie, ale tworzą kod kulturowy narodu, a w przypadku Żydów powstanie w getcie to element kodu kulturowego państwa Izrael, powstałego po II wojnie światowej, ponieważ heroizm powstańców w getcie, pokazanie, że złu należy przeciwstawić się, a nie biernie mu się przyglądać, jest bardzo ważnym punktem odniesienia zwłaszcza dla Żydów tworzących po II wojnie światowej państwo w takim regionie świata, w którym na walkę byli zawsze i są zawsze gotowi - powiedział.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy