Ponad 200 mln migrantów. Potencjalne skutki zmian klimatu

Artykuł
Zmiany klimatu mogą pchnąć ponad 200 mln ludzi do migracji - ostrzega Bank Światowy
Fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Do 2050 r. około 216 mln osób może opuścić miejsce swojego zamieszkania z powodu nasilających się zmian klimatycznych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Banku Światowego.

Autorzy dokumentu wskazali, że zmiany klimatu mogą przyczynić się do ograniczenia ilości wody pitnej i spadku produktywności w określonych częściach globu, a także do podnoszenia poziomu morza. Skutkiem tych zjawisk ma być nasilenie się procesu migrowania dużych populacji.

Cytująca raport Banku Światowego agencja AP wskazała, że według najbardziej pesymistycznego scenariusza swoje domy do 2050 r. będzie musiało opuścić nawet 216 mln osób w różnych miejscach świata.

Według autorów studium zmiany klimatyczne będą najbardziej odczuwalne w Ameryce Łacińskiej, Afryce Północnej i Subsaharyjskiej, na terenie Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a także w rejonach Azji Południowej oraz Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Z kolei według najbardziej optymistycznej prognozy do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania w efekcie zmian klimatycznych będzie zmuszonych około 44 mln osób.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy