Polski Ład dla seniorów. Patkowski: Zyska dziewięciu na dziesięciu emerytów

Artykuł
Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii
Fot. Pixabay/MichaelGaida

Wiceminister finansów Piotr Patkowski zapewnił, że dziewięciu na dziesięciu emerytów zyska na Polskim Ładzie. Dodał, że dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek.

Piotr Patkowski przyznał, że seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie stracą rocznie 75 zł.

- Z wyliczeń resortu wynika, że na reformie zyska 9 na 10 seniorów. 2/3 emerytów zapłaci zerowy PIT, a duża część zapłaci podatek w niższej wysokości niż dotychczas - poinformował.

Wiceminister finansów podał przykład małżeństwa emerytów. Zobrazował, że każdy z nich otrzymuje emeryturę w wysokości 1800 zł miesięcznie. Przyznał, że dzięki programowi Polski Ład, zyskają oni rocznie ok. 3 tys. zł. Tyle samo pieniędzy zostanie w portfelach małżonków, z których jeden pobiera średnią, a drugi minimalną emeryturę.

- Ochrona emerytów to nasz moralny obowiązek. Wymagają jej zwłaszcza ci, których emerytury są niskie - zaznaczył przedstawiciel MF.

- Dlatego grupa, której świadczenie emerytalne lub rentowe wynosi do 2 500 zł miesięcznie już w przyszłym roku przestanie w ogóle płacić PIT od emerytury. Dotyczy to w szczególności seniorów z najniższymi świadczeniami - do 660 zł brutto - dodał Patkowski.

Zmniejszenie składki zdrowotnej

W ramach Polskiego Ładu obowiązywać będzie mechanizm zakładający zmniejszenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na PIT obliczanej na starych zasadach.

- Dzięki temu najubożsi emeryci i renciści nie stracą na zmianach w zakresie naliczania i likwidacji odliczenia składki zdrowotnej - zapewnił Patkowski.

Osoby z niepełnosprawnościami 

Resort finansów przedstawił, że na reformie nie straci też gros osób z niepełnosprawnościami (w tym emeryci i renciści), którzy korzystają z ulgi rehabilitacyjnej.

- Sytuacja takich osób jest uzależniona od wysokości dochodu i wydatków rehabilitacyjnych - zaznaczono.

- Z naszych wyliczeń wynika, że w znakomitej większości przypadków reforma będzie dla takich osób co najmniej neutralna, a często nawet korzystna. Przykładowo, reforma będzie neutralna dla osoby, która otrzymuje świadczenie emerytalne w kwocie 2 400 zł (brutto) miesięcznie i która w ramach ulgi rehabilitacyjnej odlicza co miesiąc ponad 1 200 zł - wytłumaczył przedstawiciel MF.

Piotr Patkowski dodał, że przy tej samej kwocie emerytury (2 400 zł/miesięcznie) i wydatkach rehabilitacyjnych w wysokości 1000 zł miesięcznie podatnik zyska 99 zł rocznie. W przypadku tej samej wysokości emerytury i wydatkach rehabilitacyjnych wynoszących 500 zł miesięcznie podatnik zyska bowiem 1 119 zł rocznie.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski przyznał, że istotna jest również grupa emerytów, która straci na Polskim Ładzie.

- Resort finansów komunikował to od samego początku. Dotyczy to tej grupy seniorów, która pobiera najwyższe emerytury w kwocie od 5 tys. zł miesięcznie. Taki emeryt ze świadczeniem w wysokości 5 000 zł straci jednak rocznie jedynie 75 zł, a nie, jak podają media, nawet 1 tys. zł - zaznaczył.

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy