Gościem porannego programu „Polska na dzień dobry” w TV Republika był wiceminister klimatu i ochrony środowiska Ireneusz Zyska. Mówił on o działaniach rządu Zjednoczonej Prawicy na rzecz zmniejszenia kosztów gazu, ropy naftowej i energii elektrycznej w związku z trwającą agresją rosyjską na Ukrainę. Tak, aby nie dotknęło to dotkliwie kieszeni Polaków. Poruszył też temat modernizacji energetyki w Polsce, czyli realizacji dwóch elektrowni atomowych oraz rozwoju energetyki, pochodzącej z OZE. Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy!
Wiceminister klimatu opowiedział również o zamierzeniach dotyczących energetyki wiatrowej, która ma być realizowana na Bałtyku. Dodał też, że zostały podpisane dwie umowy na wykonanie do 2035 roku elektrowni atomowych.
"Zajmą się tymi inwestycjami firmy PKN Orlen i Polenergia już w roku 2024. Na przełomie lat 2025 i 2026 ta energia powinna popłynąć poprzez magistralę z Pomorza Środkowego na Śląsk. Na razie trwają w ministerstwie prace projektowe oraz uzgodnienia środowiskowe", wyjaśnił wiceszef resortu.
Według I. Zyski, zmiany w polityce energetycznej są konieczne, gdyż zobowiązuje nas do tego plan Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040).
"Jesteśmy zmuszeni do modernizacji naszej energetyki, z powodu konkurencyjności na tym rynku. Firmy, które mogłyby w Polsce otworzyć swoją działalność, prowadzą politykę „Zielonej energii”. W naszym regionie Europy Środkowej możemy przegrać tę rywalizację na przykład z Czechami, Słowacją czy Węgrami", wyjaśnia wiceminister klimatu.