Zabezpieczenie 147 kilogramów substancji zawierającej BMK i zatrzymanie podejrzanych o przewóz na terytorium Rzeczypospolitej prekursora wykorzystywanego w produkcji narkotyków, to kolejny przykład wzorowej współpracy CBŚP z KAS. Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego odkryli paczki z Azji, policjanci z warszawskiego CBŚP ustalili odbiorców, a także inne osoby związane z tym procederem i znaleźli kolejne substancje. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie.
Sprawa zaczęła się, gdy funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego i Pocztowego w Warszawie odkryli przesyłki z rekordową ilość fenyloacetonu (BMK), półproduktu służącego do syntetycznej produkcji amfetaminy. 120 kilogramów substancji przyleciało do Polski z Azji.
W tym momencie do akcji włączyli się policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie. Z ustaleń policjantów wynika, że za przemyt mogą być odpowiedzialni dwaj bracia, którzy wskazywali swoją matkę jako jednego z odbiorców wysyłanych z Azji przesyłek. W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP zatrzymali pięć osób mogących mieć związek ze szlakiem przewozu na terytorium Rzeczypospolitej zabronionego prekursora. W wyniku przeszukania mieszkań oraz innych obiektów policjanci znaleźli i zabezpieczyli dodatkowo 27 kg substancji niezbędnych w procesie produkcji amfetaminy.
Z zabezpieczonej łącznie przez służby substancji, po umiejętnym przeprowadzeniu procesu chemicznego, można by uzyskać prawie 84 litry płynnej formy BMK. W dalszym etapie produkcji narkotyków, z takiej ilości prekursora można wytworzyć ponad 50 kg najwyższej jakości amfetaminy.
Prokurator z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie przedstawił trójce z zatrzymanych osób zarzut przewozu na terytorium Rzeczypospolitej prekursora wykorzystywanego w produkcji narkotyków. Za tego typu przestępstwo grozić im może kara do 5 lat pozbawienia wolności.