Przejdź do treści
Sanepid: nie można korzystać z kąpieliska w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim, gdyż wykryto tam zakwit sinic
12:10 Litwa: Rosja odpowiada za zniszczenie pomnika przywódcy ruchu oporu przeciwko ZSRR
11:54 Komisja Europejska zaproponowała nowy cel klimatyczny - by w 2040 r. UE zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 90 proc. względem 1990 r.
11:25 Śląskie: policjanci zamknęli działającą w Rybniku agencję towarzyską, prowadzoną pod szyldem klubu nocnego. Zatrzymane i aresztowane zostały trzy osoby, którym śledczy zarzucają m.in. czerpanie korzyści z prostytucji i pranie brudnych pieniędzy
11:01 Iran: prezydent Iranu Masud Pezeszkian ogłosił ustawę o zawieszeniu współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Zaproszenie W czwartek (3.07) o godz. 9:30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa PiS Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzystów
Wydarzenie 2.07 (środa). Od godz. 15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zmiany w Kodeksie Pracy. Od września pracodawca będzie mógł odwiedzić was z alkotestem

Źródło: Canva

Rząd planuje zmienić kodeks pracy pod koniec września. Chodzi głównie o przepisy dotyczące pracy zdalnej. Projekt przygotowany przez trzy ministerstwa jest obecnie konsultowany w zespołach. Zdalna praca wreszcie oficjalnie pojawi się w kodeksie. Aby pracować zdalnie, pracodawca musi dogadać się z pracownikiem albo po prostu wpisać to w umowie o pracę.

Nowelizacja wprowadzi m.in. przepisy, które pozwoliłyby na domową kontrolę pracowników. Ale bez obaw – szef nie będzie patrzył nam na ręce i kontrolował garderoby. Chodzi wyłącznie o wyrywkową kontrolę pod kątem trzeźwości i ewentualnego zażywania środków odurzających.

Rząd chce też unormować zasady, na jakich takie kontrole byłyby przeprowadzane, bo dziś próby takich kontroli przeprowadzane są „ na dziko”. Sprawa budzi sprzeczne opinie, tym bardziej, że zmiany dotyczyłyby nie tylko osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, ale również tych na śmieciówkach.

Praca zdalna była, ale nie w kodeksie pracy

Nowe zapisy były konieczne, bo praca zdalna nie została dotąd zdefiniowana w kodeksie pracy. Zasadę pracy zdalnej wprowadzono przy okazji uchwalenia tarczy antykryzysowej 4.0. Zapisano tam, że praca zdalna może być zlecona wyłącznie na czas określony, a nie bezterminowo. I to jedynie w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (oraz 3 miesiące po odwołaniu takiego stanu). Gdy epidemia wygaśnie, w świetle prawa pracy zdalnej zlecić nie można.

Nie ma też dziś jasności, czy pracę zdalna można wykonywać w dowolnym miejscu (choćby w domu letniskowym), czy musi się ona odbywać w jednej ustalonej lokalizacji.

Zmiany w Kodeksie Pracy - uwagi i kontrowersje

Mecenas Łaguna, ekspert z krakowskiej kancelarii Baran Książek Bigaj wskazuje na luki w projektach: - Regulacje dotyczące pracy zdalnej w tych ustawach są niezwykle lakoniczne. Nie została uregulowana przede wszystkim kwestia rozliczania się pomiędzy pracodawca a pracownikiem. Pozostało to kwestią do wzajemnych ustaleń. Trwa również spór, czy koszty powinny spoczywać na pracowniku, czy na pracodawcy. Prawnicy nie są zgodni w tej kwestii.

Kontrowersje budzi kwestia zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych w domu. Bo przecież pracodawca nie ma w praktyce możliwości skontrolowania pracownika. Więksi pracodawcy wyposażają pracowników w fotele, zagłówki, lampki itp., ale problem pojawia się w przypadku mniejszych firm, które nie mają na takie doposażenie pieniędzy. Dużo więc zależy od wzajemnych porozumień pracodawcy i pracownika.

Najwięcej emocji budzi jednak sprawa domowych badań trzeźwości. Pracownik nietrzeźwy nie powinien zostać dopuszczony do pracy - To gigantyczny problem, bo nie bardzo wiadomo, czy pracodawca ma prawo do przeprowadzania takich kontroli – zauważa Łukasz Łaguna. - A jeśli tak – to w jaki sposób? Sytuacja jest dynamiczna, więc obie strony umowy o prace powinni dwa razy zastanowić przed określonym zachowaniem, bo linie orzecznicze dopiero się ustalają.

pomorska.pl

Wiadomości

Atak Tuska na Ruch Obrony Granic

Terlikowski oszalał? Domaga się stosowania przemocy wobec członków Ruchu Obrony Granic: trzeba ich skuć i wywieźć

Bąkiewicz o zapowiadanych przez Tuska „posterunkach kontrolnych” na granicy z Niemcami

Absolutny rekord! Republika z 6 milionami wyświetleń w jeden dzień

Krystyna Pawłowicz odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego

Jabłoński miażdży Pińskiego: „Sąd Najwyższy zignorował bota Grok 3”

Gramatyka: nielegalni imigranci nie powinni wjeżdżać do Polski

Schetyna podpadł "szurskiej sekcie" Giertycha. W neo-TVP mówi o zwycięstwie Nawrockiego [WIDEO]

Kolejne zwycięstwo Republiki! Polacy wybrali

Krysztopa: Niemcy wprowadzają strukturalny chaos w Polsce

Trzaskowski całą kampanię chwalił się, jakim jest "dobrym gospodarzem". A metro nie działa w pełni już drugi dzień!

Kuźmiuk: Hołownia mówił wprost, że nie weźmie udziału w zamachu stanu

Trump wygrywa ważny proces. Stacja CBS zapłaci 16 milionów dolarów za zmanipulowany wywiad z Harris

Rachoń ujawnia szokujące dokumenty. Migrant opisał szlak z Jemenu do Niemiec przez Polskę!

Granica z Niemcami jak sito. Matecki publikuje znamienne WIDEO

Najnowsze

Atak Tuska na Ruch Obrony Granic

Krystyna Pawłowicz odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego

Jabłoński miażdży Pińskiego: „Sąd Najwyższy zignorował bota Grok 3”

Gramatyka: nielegalni imigranci nie powinni wjeżdżać do Polski

Schetyna podpadł "szurskiej sekcie" Giertycha. W neo-TVP mówi o zwycięstwie Nawrockiego [WIDEO]

Terlikowski oszalał? Domaga się stosowania przemocy wobec członków Ruchu Obrony Granic: trzeba ich skuć i wywieźć

Bąkiewicz o zapowiadanych przez Tuska „posterunkach kontrolnych” na granicy z Niemcami

Absolutny rekord! Republika z 6 milionami wyświetleń w jeden dzień