Przejdź do treści
Wybory 2025 Przyborów gm. Jeleśnia Karol Nawrocki 715 Rafał Trzaskowski 165
Wybory 2025 Sondażu late poll dla 90 proc. komisji: Karol Nawrocki - 51 proc. Rafał Trzaskowski - 49 proc.
Wybory 2025 PKW: Karol Nawrocki otrzymał 56,6 proc. głosów Polaków przebywających w Stanach Zjednoczonych, Rafał Trzaskowski 43,35 proc.
Wybory 2025 Exit poll (Ipsos): wyborcy prezydenta Andrzej Dudy poparli Karola Nawrockiego
Wybory 2025 Karol Nawrocki: Ocalimy Polskę! Zwyciężymy i ocalimy Polskę! Nie pozwolimy na to, aby domknęła się władza Donalda Tuska
Wybory 2025 Karol Nawrocki: udało nam się zjednoczyć cały obóz patriotyczny; ludzi, którzy chcą Polski normalnej
Wybory 2025 Karol Nawrocki: wierzę, że jutro rano obudzimy się z prezydentem Karolem Nawrockim
Wybory 2025 Jarosław Kaczyński: Wierzę, że zwyciężymy! Wierzę, że przeprowadzimy nasz plan
Wybory 2025 Szacowana frekwencja w wyborach według Ipsos sięgnęła 72,8 proc
Wybory 2025 Szef PKW: nie było sygnałów o konieczności przedłużenia ciszy ani o kolejkach do lokali
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Ziobro nie odpuszcza Holland. Mówi: ona używa języka wprost zapożyczonego ze stalinowskiej propagandy

Źródło: PAP

Pani Agnieszka Holland atakując Straż Graniczną i Wojsko Polskie używa języka wprost zapożyczonego ze stalinowskiej propagandy - mówił w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości podczas briefingu prasowego w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) odniósł się do poniedziałkowej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, na mocy którego zakazano mu wypowiadania się na temat reżyserki Agnieszki Holland i jej twórczości w kontekście filmu "Zielona granica", porównywania jej do zbrodniczych reżimów totalitarnych i autorytarnych. Prawnicy Holland mają teraz dwa tygodnie na złożenie pozwu o ochronę dóbr osobistych wobec Ziobry.

Ziobro powiedział, że sąd chciałby "zakneblować nam usta" i zabronić mówienia prawdy na temat pani Holland i jej wypowiedzi, jej twórczości. Przytoczył kilka wypowiedzi reżyserki, które padły w trakcie wywiadów w ostatnich miesiącach, a które cytowane były na grafikach pokazywanych przez działaczy Suwerennej Polski podczas briefingu.

"Wiem do czego zdolna jest ta cała brunatna hołota, która nami rządzi" - cytował Ziobro wypowiedź Holland dodając, że jak rozumie, również do niego adresowana jest ta uwaga. Zacytował też kolejne słowa, z której wynikało, że na granicy stworzono "laboratorium śmierci".

"Kto w tym laboratorium śmierci zadania laborantów wykonuje, to już wiemy też z filmu pani Holland" - mówił.

"Stan wyjątkowy został wprowadzony po to, żeby nie było widać śladów" - kontynuował wyliczanie Ziobro. "Część to sadyści, którzy dostali upragnioną zabawkę i dopuszczają się okrucieństw" - mówił o cytacie, który miał być skierowany w stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej.

"To jest język wzięty wprost z reguł i zasad stalinowskiej propagandy. Można powiedzieć, że jest on nie tylko analogiczny, to jest język wprost stamtąd zapożyczony" - ocenił.

Ziobro podkreślił, że jego obowiązkiem jest mówienie prawdy na temat "wypowiedzi, słów, propagandy, którą stosuje pani Holland" wycelowanej m.in. w Straż Graniczną i Wojsko Polskie, które strzegą naszych granic.

"Będziemy mówić prawdę niezależnie od wyroków i prób zakneblowania nam ust" - dodał.

Na pytanie o to, czy przeprosi Agnieszkę Holland, jeśli zapadnie w tej sprawie prawomocna decyzja sądu Ziobro odparł, że nie wierzy w takie rozstrzygnięcie sądu.

"Jeżeli pani Agnieszka Holland wcześniej mówiła na mój temat, że jestem nazistą, bo w ten sposób wypowiadała się w swoich wywiadach, brunatną hołotą dokładnie (...), jeżeli może w ten sposób adresować swoje słowa czy to do polityków rządzących w Polsce, czy też podobne obelżywe słowa do polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, to ja sobie nie wyobrażam, żeby jakikolwiek sąd uznał, że nie można tego nazwać propagandą rodem z podręczników Goebbelsa, czy stalinowskiej prasy sowieckiej" - powiedział Ziobro.

Dodał, że będzie te słowa konsekwentnie powtarzał przez kolejne dni, na każdej konferencji prasowej.

Od początku września politycy obozu rządzącego w publicznych wypowiedziach krytykują najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona granica". Na początku września - odnosząc się do jednego z wywiadów Holland o filmie "Zielona Granica" - Ziobro napisał na Twitterze: "W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland".

PAP

Wiadomości

Cezary Krysztopa: Im trzeba podziękować

Domański: Tusk myśli teraz jak unieważnić wybory

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" się pośpieszył: "Rafał Trzaskowski nowym prezydentem Polski!"

Podano wyniki late poll z 90 procent komisji

Wyniki wyborów po przeliczeniu 88 proc. komisji

Simion: w Polsce ważą się losy Europy. Módlmy się o Polskę

Nawrocki czy Trzaskowski? Śledź wyniki wyborów na bieżąco! [LIVE]

Morawiecki wskazał klucz do zmiany wyniku wyborów

WAŻNE! Emocje po wynikach late poll! Zmiana na pozycji lidera

Nawrocki: Ocalimy Polskę! Monopol władzy nie może się domknąć

Jak głosowali wyborcy kandydatów z pierwszej tury? [WYNIKI]

Przewodniczący PKW o stanie liczenia głosów

Nawrocki wygrał wybory wśród Polaków głosujących w USA i Kanadzie

Kaczyński: wierzę, że zwyciężymy

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Wybory prezydenckie 2025. SPRAWDŹ wyniki sondażowe exit poll

Najnowsze

Cezary Krysztopa: Im trzeba podziękować

Wyniki wyborów po przeliczeniu 88 proc. komisji

Simion: w Polsce ważą się losy Europy. Módlmy się o Polskę

Nawrocki czy Trzaskowski? Śledź wyniki wyborów na bieżąco! [LIVE]

Morawiecki wskazał klucz do zmiany wyniku wyborów

Domański: Tusk myśli teraz jak unieważnić wybory

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" się pośpieszył: "Rafał Trzaskowski nowym prezydentem Polski!"

Podano wyniki late poll z 90 procent komisji