Ziobro: Prezes Rzepliński stawia się ponad prawem
– Ustawy podpisane przez prezydenta, które weszły z życie są wiążące dla wszystkich. Nikt nie może stać ponad prawem w Polsce, nawet sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Domagam się wobec wszystkich sędziów szanowania prawa i zasady, że wszyscy wobec prawa są równi – apelował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do dzisiejszej rozprawy sędziów ws. nowelizacji ustawy o TK.
Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny oddalił wniosek ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie rozprawy ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 roku i od godz. 9:00 12-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego bada nowelę.
– Po pierwsze sędziowie oddalili mój wniosek o odroczenie rozstrzygnięcia ustawy. Po drugie nie zaczekali na moją opinię, do której mam prawo jako Prokurator Generalny, a po trzecie sędziowie TK zignorowali stanowisko, że nieformalne rozstrzygnięcie ws. Ustawy o TK z jednoczesnym pogwałceniem jej zapisów jest bezprawne i z góry nieskuteczne – wyliczał Ziobro.
Ziobro: Prezes Rzepliński ciągnie sędziów Trybunału w polityczny spór
Według ministra sprawiedliwości spór o Trybunał Konstytucyjny ma charakter polityczny. – Sędziowie Trybunału od dłuższego czasu są ciągani przez swojego prezesa w spór polityczny. Sędziowie podejmują działania z nieuzasadnionym pośpiechem i przyczyniają się do pogłębiania kryzysu. Jak dodał, Polska potrzebuje teraz „gotowości do rzetelnej współpracy”. – Tej woli po stronie sędziów wydaje się brakować – powiedział.
Ziobro apelował także o rozsądek i chłodne podejście do sprawy. – To spotkanie było tylko nieformalnym spotkaniem sędziów, a nie sądem konstytucyjnym. Ufam, że zdrowy rozsądek i odpowiedzialność zwyciężą i o to apeluję – zakończył swoje przemówienie minister sprawiedliwości.
CZYTAJ TAKŻE:
Ziobro do TK: Tekst orzeczenia pochodzący z niewłaściwego składu nie może być publikowany