Zielona Góra: Awantura o obchody 3 Maja. Władze miasta przeniosły święto pod... sowiecki pomnik

Skandal jakich mało! W tym roku obchody 234. rocznicy uchwalenia Kostytucji 3 Maja, będą się odbywały w Zielonej Górze pod pomnikiem Bohaterów II Wojny. Przy okazji będzie piknik wojskowy. Wydarzenie ma mieć charakter wojewódzki, a zielonogórzanie już mówią o partyjnej imprezie Platformy Obywatelskiej.
Było godnie i uroczyście
Co roku uroczystości odbywały się po pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Parku Sowińskiego. To tradycyjne miejsce dla tego typu spotkań, które zostało odremontowane przez poprzedniego prezydenta Janusza Kubickiego. Teraz władze miasta z nadania PO postanowiły zerwać z tradycją i wymyśliły, że uroczyste obchody wraz z ceremoniałem wojskowym odbędą się na Placu Bohaterów, na którym stoi Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej. Tyle tylko, że ten pomnik nie ma nic wspólnego z chlubnymi wydarzeniami z naszej historii. Wielu Polakom kojarzy się z sowieckim uciskiem, komunistycznym zamordyzmem w wykonaniu Bieruta oraz Jaruzelskiego i poddaństwem Polski pod radziecki but.
Budniak: To symbol sowieckiej niewoli
3 Maja 1791 r. to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Święto 3 Maja wróciło do łask po 1990 roku. W PRL zostało usunięte z katalogu oficjalnych świąt przez sowietów i ich polskich komunistycznych pomagierów, którzy w latach 1945-1990 sprzedali się sowieckiej komunie.
Radny i dr historii Marek Budniak, opublikował w tej sprawie post na facebooku, który jest już komentowany przez zielonogórzan.
„Ze zdziwieniem przyjąłem informację o tym, że Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski, organizuje obchody Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Bohaterów przy Pomniku, który dla wielu mieszkańców jest symbolem sowieckiej niewoli. Dotychczas, co roku, spotykaliśmy się po Mszy św. w Konkatedrze przy Pomniku Konstytucji 3 Maja symbolu solidarnościowej walki o niepodległość.”
Budniak zauważa, że to co zaproponowano w tym roku, to wprost zakłamywanie naszej historii.
„Nikt poważny nie odważyłby się bowiem na obchody tego święta pod pomnikiem, który dla zielonogórzan jest symbolem sowieckiego ucisku i polskiej zdrady. Ten pomnik był przecież wyrazem podziwu dla armii radzieckiej” – podkreśla historyk.
W podobnym tonie wypowiada się część komentujących. Jak podkreślają szokujące jest, iż prezydent miasta Marcin Pabierowski nie organizuje obchodów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Za obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odpowiada miasto. Jak udało nam się ustalić wśród osób decyzyjnych w urzędzie miasta jest były członek PZPR, który tworzył system komunistyczny w Polsce.
Maćkowiak: ktoś nie odrobił lekcji
Grzegorz Maćkowiak, radny miejski i szef klubu PiS w Radzie Miasta Zielona Góra podkreśla, że Plac Bohaterów jest fatalnym miejscem dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
To święto wpisuje się w kształtowanie państwowości polskiej i walkę o naszą wolność i niepodległość. Tymczasem Pomnik Bohaterów II Wojny, to zaprzeczenie tych wartości. To postkomunistyczny symbol, który powinien zostać już dawno rozebrany. Budowanie wokół niego pozytywnej narracji w dniu tak ważnego święta, jest szkodliwym działaniem dla naszej tożsamości i pamięci historycznej. Ktoś albo nie odrobił lekcji i popełnił błąd, albo chce gloryfikować symbole komunistyczne, co należy uznać za działanie z premedytacją. Szkoda, że w tak pięknym dla nas dniu zielonogórzanie będą musieli świętować przy postsowieckiej budowli, która kojarzy się z komunistycznym zamordyzmem - ocenił Maćkowiak.
Wychodząc naprzeciw patriotom, Marek Budniak zaprasza wszystkich, którzy chcą uczcić ten dzień godnie i zgodnie z tradycją na mszę świętą do Konkatedry św. Jadwigi na godz. 12.00. Następnie zebrani przejdą pod Pomnik Konstytucji i złożą hołd twórcom drugiej w świecie Konstytucji i wszystkim jej obrońcom.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X