Premier Ewa Kopacz, na wniosek ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, odwołała wiceszefa tego resortu Michała Królikowskiego i na jego miejsce powołała Monikę Zbrojewską - poinformowały służby prasowe ministerstwa.
O tym, że Królikowski zostanie zdymisjonowany mówił już pod koniec września szef resortu Cezary Grabarczyk.
Monice Zbrojewskiej w resorcie sprawiedliwości będą podlegały departamenty: prawa karnego, prawa cywilnego, wykonywania orzeczeń i probacji.
Zbrojewska jest absolwentką absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 2001 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, w latach 2002 -2005 odbyła aplikację prokuratorską. W latach 2003 – 2008 była ekspertem Sejmowych Komisji Śledczych, w latach 2006-2014 prowadziła praktykę adwokacką.
Od 2011 r. jest członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczego Adwokatury i sekretarzem Ośrodka Badawczego Adwokatury. W 2014 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Jest adiunktem w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Jest kilkukrotną laureatką nagród Rektora UŁ w 2003 r., 2007 r., 2009 r., 2014 r. Napisała ponad 100 publikacji z zakresu postępowania karnego, prawa karnego skarbowego oraz prawa wykroczeń i postępowania w sprawach o wykroczenia.
O tym, że dr hab. Zbrojewska zostanie nowym wiceministrem PAP informowała we wtorek powołując się na nieoficjalne źródła.
Minister Grabarczyk zapewniał pod koniec września, że dymisja Królikowska to obopólna decyzja, a jej powodem nie są poglądy Królikowskiego. Sam Królikowski jako powód zakończenia współpracy podawał inne koncepcje realizowania reformy procedury karnej.
36-letni Królikowski jest profesorem UW, specjalizuje się w prawie karnym. Na stanowisko wiceministra sprawiedliwości Królikowskiego powołał w 2011 roku ówczesny szef resortu Jarosław Gowin.
Królikowski jest świeckim zakonnikiem - oblatem benedyktyńskim, jako wiceminister nie ukrywał swych poglądów. Twierdził, że konstytucyjna zasada neutralności światopoglądowej "nie narzuca wizji" państwa świeckiego. W swoich wypowiedział krytycznie mówił o zapłodnieniu in vitro, poparł b. dyrektora stołecznego szpitala im. Św. Rodziny prof. Bogdana Chazana, odwołanego z funkcji po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych odmówił legalnej aborcji. Wydał wywiad-rzekę z abp. Henrykiem Hoserem.