W Sali BHP Stoczni Gdańskiej 47 działaczom opozycji antykomunistycznej wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy zrobił to prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Jak mówił, Polska jest dziś bardzo wdzięczna ludziom "Solidarności".
- Tu się to zaczęło, przy tej historycznej ukwieconej bramie, musimy o tym pamiętać, bo dziś świat koniec komunizmu kojarzy z upadkiem muru berlińskiego - powiedział prezes IPN.
Zaznaczył, że wydarzanie w Gdańsku były początkiem końca tego ustroju.
Uhonorowano 47 opozycjonistów, pięć osób pośmiertnie, między innymi Henryka Lenarciaka, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej podczas Grudnia '70, strajku podczas Sierpnia'80, więźnia czasu stanu wojennego. Odznaczony został również Andrzej Butkiewicz, współpracownik WZZ Wybrzeża, drukarz ulotek i niezależnego pisma "Robotnik Wybrzeża", uczestnik strajku w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni.
Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał też jeden z sygnatariuszy porozumień Gdańskich, Stefan Lewandowski. Podkreślał, że był to czas dużych emocji i walki.
- Przymusiliśmy władze do podpisania porozumienia - powiedział.
Zaznaczył, że członkowie prezydium naciskali na stronę rządową do momentu, aż wszystkie postulaty zostały podpisane.
Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989.
W Gdańsku można było dziś przejechać się zabytkowym Ikarusem, a na Placu Solidarności - obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN o Annie Walentynowicz. Obchody 38. rocznicy Sierpnia '80 oraz 30. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 roku w Gdańsku i Gdyni potrwają do piątku.
"Państwo polskie pamięta o waszym wysiłku i poświęceniu. Jest również wdzięczne za to, co zrobiliście dla wolności i niepodległości" - mówił do odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności dr Jarosław Szarek, prezes @ipngovpl lista odznaczonych https://t.co/8AlYHrUQDD pic.twitter.com/ftyoXGnOZ9
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) 30 sierpnia 2018