Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Zaskoczenie płk Juźwika! "W BBN-ie wiedza o mojej przeszłości była powszechna"

Źródło: BBN/arch.

Ostatni okres nie był dobry dla BBN‑u i jego szefa. Zaskoczeniem była publikacja „Gazety Polskiej” opisująca przeszłość płk. Czesława Juźwika. Instytucja zareagowała komunikatem, w którym winą za niewykrycie byłego oficera WSW w swoich szeregach obarczyła służby specjalne, ale o pomoc do nich się nie zwracała. Teraz okazuje się, że według samego zainteresowanego przeszłość Juźwika była w BBN-ie… powszechnie znana.

Płk Czesław Juźwik wypowiedział się dla radia RMF FM. Jak podkreślił, „byłby zaskoczony”, gdyby szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch nie znał jego przeszłości, bo „ta wiedza w BBN-ie, a także w resorcie obrony, była powszechna”. Jak zauważył, jego szef ma bezpośredni wgląd do teczek personalnych. – Pozostałem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Zakłada- łem, że została dokonana weryfikacja, niektóre osoby odeszły. Teczka oficera jest dla uprawnionych organów, a takim niewątpliwie był mój przełożony w BBN-ie, dostępna. Wystarczy się o nią zwrócić – powiedział Juźwik radiu RMF FM.

Tego nie zrobiono. Według deklaracji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nikt z Biura Bezpieczeństwa Narodowego nie wystąpił o sprawdzenie pracowników BBN‑u. Mało tego, gdy szef resortu obrony zasugerował nieprawidłowości, zostało to skomentowane jako próba dezawuowania BBN‑u.

Podobnie sprawa ma się ze służbami cywilnymi, z którymi powinna współpracować instytucja. ABW na razie nie odpowiedziała na nasze pytanie, czy kiedykolwiek BBN zwracało się z prośbą o pomoc przy weryfikowaniu pracowników instytucji. Można się jednak spodziewać, że nie. Maciej Wąsik, zastępca Mariusza Kamińskiego, koordynatora ds. służb specjalnych, sytuację nazywa „nieporozumieniem, które już zostało wyjaśnione”.

Wczoraj w mediach pojawiła się informacja o tym, że teraz w BBN-ie działa specjalny zespół, który prześwietla przeszłość pracowników instytucji. Jak na razie biuro nie potwierdziło tej informacji. Dobrą minę do złej gry robi za to rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. – Sprawa płk. Czesława Juźwika pokazuje, jak szybko potrafimy działać – podkreślił w środę rzecznik, odnosząc się do natychmiastowego zwolnienia pracownika BBN‑u. Należy jednak zwrócić uwagę, że kadencja prezydenta trwa od 6 sierpnia 2015 r., a Juźwik został zatrudniony jeszcze przez poprzedników Pawła Solocha. Zdaniem Łapińskiego jeśli pracownik BBN‑u, który ma za sobą służbę w WSW, nie powinien pracować w biurze, to także osoby w innych ważnych instytucjach zajmujących się obronnością, które „mają za sobą moskiewskie szkoły czy podobne tego typu instytucje, jak służba WSW”, również nie powinny w nich pracować.

Wczoraj do sprawy odniósł się szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego z czasów prezydentury Bronisława Komorowskiego – gen. Stanisław Koziej. Jego zdaniem nie ma potrzeby tworzenia specjalnej komisji do weryfikowania pracowników, a sprawdzenie przeszłości pracowników instytucji nie jest trudne.

Płk Juźwik – który w latach 1983–1990 był oficerem Wojskowej Służby Wewnętrznej – w latach 1991–1992 służył także w Wojskowych Służbach Informacyjnych (WSI).

We wrześniu 2010 r. ówczesny szef BBN‑u gen. Stanisław Koziej zatrudnił płk. Juźwika na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN‑u. W grudniu 2011 r. Juźwik – były oficer WSW i WSI – uzyskał po- świadczenie bezpieczeństwa wydane przez ABW (szefem agencji był wtedy Krzysztof Bondaryk). I rzecz równie szokująca – już za nowego kierownictwa (za szefostwa Pawła Solocha), we wrześniu 2016 r., Juźwik odbył przeszkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych.

 

 

 

Gazeta Polska Codziennie

Wiadomości

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Najnowsze

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych