Zamknięty charakter wizyty papieża w Auschwitz podczas Światowych Dni Młodzieży
29 lipca papież Franciszek odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a jego wizyta będzie miała charakter zamknięty. Jak poinformowały władze Muzeum, w czasie Światowych Dni Młodzieży zwiedzanie Miejsca Pamięci będzie możliwe wyłącznie dla uczestników spotkania.
Ojciec Święty spotka się m.in. z byłymi więźniami obozu zagłady Auschwitz i odmówi modlitwę przy tzw. Ścianie Śmierci przy Bloku 11, w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego, a także przy pomniku ofiar obozu w Birkenau. Jak zaznaczają władze Muzeum, wizyta papieża nastąpi w dniu, w którym najprawdopodobniej przypada 75. rocznica apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za Franciszka Gajowniczka, wybranego przez Niemców na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów.
Tylko dla pielgrzymów
W dniach 20-28 lipca oraz 1-3 sierpnia 2016 r. Auschwitz będą mogli odwiedzić wyłącznie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży. Muzeum wyjaśnia, że ze względów na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie obejmie wnętrz historycznych budynków. "Sama trasa została jednak zaplanowana w taki sposób, aby młodzi pielgrzymi mogli poznać najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau" – podano w komunikacie.
Uczestnicy ŚDM obejrzą również specjalną wystawę plenerową. Dodatkowo każdy z pielgrzymów ma otrzymać ulotkę informacyjną. Do wszystkich zarejestrowanych grup pracownicy Muzeum prześlą też drogą elektroniczną szczegółowe informacje organizacyjne. Osoby przyjeżdżające do Miejsca Pamięci w tych dniach, muszą posiadać identyfikatory ŚDM. "Bez tego dokumentu wejście nie będzie możliwe" – podkreślają władze Muzeum.
Polokaust
Obóz Auschwitz został zorganizowany dla Polaków i oni też byli pierwszymi jego więźniami politycznymi. Otwarty 10 miesięcy po wybuchu wojny był pierwszym obozem koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich. Wraz z założonym w 1941 r. obozem na Majdanku i obozem Stutthof, stanowił jedno z głównych miejsc deportacji i wyniszczania Polaków.
W sumie w latach 1940-45 do Auschwitz trafiło około 140 tys. Polaków, z których blisko połowa zginęła na skutek: głodu, bicia, chorób, katorżniczej pracy, braku opieki lekarskiej, egzekucji przez rozstrzelanie albo zastrzyk fenolu lub w komorach gazowych. Wielu umierało już w trakcie transportów, a także podczas. tzw. Marszów śmierci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Powstanie film o proboszczu z Chrzanowa, który ratował dzieci transportowane do Auschwitz
Sąd oddalił pozew byłego więźnia Auschwitz za "polskie obozy". "Sam wyrok jest wielkim sukcesem"