Inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy była wydarzeniem szeroko komentowanym przez zagraniczne media.
Portal Fox News
„Andrzej Duda został uroczyście zaprzysiężony jako nowy prezydent Polski, przynosząc zmiany polityczne na najwyższym urzędzie w tym kraju Europy Wschodniej” – pisze portal.
Amerykański portal ponadto informuje, że Prezydent RP chce zwiększyć obecność NATO w Polsce i wzmocnić pozycję Polski w Unii Europejskiej a także przede wszystkim wspierać i pomagać najbiedniejszych i najbardziej pokrzywdzonych obywateli Polski.
Portal informuje również, że zwycięstwo wyborcze Andrzeja Dudy było zaskoczeniem dla Bronisława Komorowskiego i jest przestrogą dla koalicji rządzącej przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.
„Die Welt”
Niemiecki dziennik informuje, że zaprzysiężenie najmłodszego prezydenta na świecie – Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta Polski jest punktem zwrotnym polskiej demokracji, czego potwierdzeniem są również rosnące notowania Prawa i Sprawiedliwości, co wywołuje spore zaniepokojenie wśród przedstawicieli dziennikarzy dziennika.
Zdecydowanie podkreślono, że Andrzej Duda nie chce być postrzegany jako prezydent partyjny i że w jego biurze nie będzie nikogo z najważniejszych osób aparatu partyjnego PiS.
„The Wall Street Journal”
Amerykańska gazeta wybory prezydenckie sprowadza do walki dwóch największych partii politycznych w Polsce – konserwatywnego PiS I centroprawicowego PO. Według niej powodem zwycięstwa Andrzeja Dudy miało być „zmęczenie wyborców obozem rządzącym oraz seria gaf i skandali”, jakich w ostatnim czasie dokonali politycy PO.
Samo orędzie Andrzeja Dudy określono jako zacięte i zażyłe a także przytoczono najważniejsze obietnice wyborcze Andrzeja Dudy, tj. zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego oraz wiele innych zadań, jakie stawia przed sobą nowy Prezydent RP.
Dziennik podkreśla również, że na zaprzysiężeniu nowego Prezydenta RP nie pojawił się przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk, co jest potwierdzeniem sporu dwóch głównych obozów politycznych w Polsce, który został rozgrzany przez katastrofę smoleńską.
„Sueddeutsche Zeitung”
Według niemieckiej gazety nastaną teraz trudne chwile w polsko-niemieckiej współpracy, bowiem po objęciu urzędu Prezydenta przez Andrzeja Dudę i ewentualnym zwycięstwie w jesiennych wyborach parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości jak czytamy „nowy polski rząd będzie dla Niemiec i UE bardziej niewygodnym partnerem niż poprzedni kierowany w minionych ośmiu latach przez proeuropejską PO”.
Dziennik w swoim komentarzu odnosi się również do osoby Krzysztofa Szczerskiego, który zostaje określony mianem „praktykującego eurosceptyka”.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie