Trybunał Konstytucyjny na wniosek PO wydał postanowienie o zabezpieczeniu ws. wyboru sędziów, którego wkrótce ma dokonać Sejm. Jednak okazuje się, że postanowienie to jest sprzeczne z wcześniejszymi postanowieniami TK.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trybunał Konstytucyjny na wniosek PO wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Zablokuje wybór sędziów?
Wcześniejsze decyzje Trybunału w sprawie zabezpieczenia powództwa wskazują, że tego typu działanie jest nieadekwatne w przypadku postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.
W uzasadnieniu TK do postanowienia z dnia 22 lutego 2006 r. (Sygn. akt K 4/06) czytamy:
Szczególny charakter postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym powoduje, że przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu zabezpieczającym są nieadekwatne do niniejszego postępowania (por. postanowienie TK z 24 października 2001 r., sygn. SK 28/01, OTK ZU nr 1/A/2002, poz. 8, s. 118). Powołane przez wnioskodawców przepisy służą zabezpieczeniu roszczeń, których można dochodzić przed sądem powszechnym lub przed sądem polubownym (art. 730 w związku z art. 732 i art. 755 k.p.c.). Z oczywistych względów wskazane przepisy nie znajdują zastosowania w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, którego kognicja obejmuje badanie aktów normatywnych pod kątem zgodności z przepisami Konstytucji.
Wygląda więc na to, że Trybunał Konstytucyjny na wniosek Platformy Obywatelskiej wydał postanowienie sprzeczne ze swoimi wcześniejszymi postanowieniami w sprawach zabezpieczenia powództw ws. postępowań przed TK.
samozaoranie Trybunału Konstytucyjnego https://t.co/uIRsp1QuPn https://t.co/5qdcQbTxNI https://t.co/mBXfi7H26i . pic.twitter.com/Su34UjQjMo
— 10murzynków® (@10murzynkow) grudzień 1, 2015