Dobrze przeżyte Triduum Paschalne ustawia cały rok we właściwej perspektywie - powiedział dziś abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcił do dobrego przeżywania tego czasu.
- Serdecznie zapraszam wszystkich do aktywnego przeżywania Triduum Paschalnego, czyli tych trzech świętych dni, które stanowią samo centrum roku liturgicznego w Kościele katolickim. Dobrze przeżyte Triduum Paschalne ustawia cały rok we właściwej perspektywie – powiedział abp Stanisław Gądecki.
- Człowiek, który umie skoncentrować się na drodze naszego Pana, który poprzez swój krzyż, cierpienie i poprzez zmartwychwstanie zasiadł po prawicy Ojca, ma przed sobą, przed swoimi oczyma, całą drogę chrześcijańską, która przed nami stoi, nie podlega lękowi, który towarzyszy nam, gdy tracimy z oczu Chrystusa Zmartwychwstałego – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego triduum rozumie się jako trzy etapy misterium odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, etap trzeci - złożenie do grobu i zmartwychwstanie.
Chrześcijańskie święta wielkanocne nawiązują do Paschy - jednego z największych świąt judaizmu, obchodzonego na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo Pascha - w jidysz Pajsoch, w tłumaczeniu na język polski oznacza przejście - odnosi się do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.
Wielki Tydzień, którego częścią jest Triduum Paschalne, był świętowany dopiero od IV wieku, a samo Triduum Paschalne zastąpiło Triduum Sacrum, obchodzone do 1929 roku.
Ostatnie trzy dni upamiętniające Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego przypominają trzy etapy jednego wydarzenia - zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią.