Z całego świata płyną kondolencje dla Francji
Z polskiej strony kondolencje dla narodu złożyli już marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. Kondolencje napływają ze wszystkich stron świata, głowy państw wydają specjalne oświadczenia na okoliczność zamachu terrorystycznego w Nicei.
Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy przekazała ambasadorowi Francji w Polsce Pierre'owi Buhlerowi wyrazy współczucia dla rodzin ofiar zamachu w Nicei oraz wszystkich Francuzów.
Panie ambasadorze @PierreBuhler, proszę przyjąć wyrazy szczerego współczucia dla rodzin ofiar zamachu w Nicei oraz wszystkich Francuzów.
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 15 lipca 2016
„Nie jesteśmy w stanie wyrazić jak bardzo łączymy się z naszymi francuskimi przyjaciółmi w tych bolesnych godzinach” – oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która, podobnie jak Beata Szydło, bierze udział w szczycie przywódców Azji i Europy ASEM Ułan Bator.
Wyrazy ubolewania złożył także sekretarz stanu John Kerry.
Honored to be a part of #14juillet2016 in #Paris & celebrate our mutual commitment to peace, liberty & prosperity. https://t.co/dWc0CqKmSV
— John Kerry (@JohnKerry) 14 lipca 2016
Kondolencje z powodu zamachu złożył szef Rady Europejskiej Donald Tusk. – To tragiczny paradoks, że atak nastąpił w dniu, kiedy ludzie świętują wolność, równość i braterstwo – stwierdził.
WIDEO: Oświadczenie premier @BeataSzydlo po zamachu w #Nicea –> https://t.co/NbzGOmBhUV
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 15 lipca 2016
Nowy szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson napisał, że jest „zszokowany i zasmucony przerażającymi wydarzeniami w Nicei”.
Shocked and saddened by the appalling events in Nice, and the terrible loss of life.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) 15 lipca 2016
Premier Malezji Ahmad Zahid Hamidi zaoferował Francji pomoc w zwalczaniu radykalizmów. – W porównaniu z przestępczością zorganizowaną, to coś więcej niż tylko przemoc, to cała ideologia – mówił.
„Szkocja pozostaje w smutku, ale i solidarności z Francją” – napisała na Twitterze Nicola Sturgeon, pierwsza minister Szkocji.
„To haniebny akt terroru” – napisał na jednym z portali społecznościowych premier Belgii Charles Michel
Toutes mes pensées pour les victimes de l'attentat ignoble et lâche de #Nice. Solidarité avec la #France.
— Charles Michel (@CharlesMichel) 15 lipca 2016
„Ten tchórzliwy atak tylko wzmocni naszą determinację w pokonanie terroryzmu” – podkreśliła kandydatka w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton. „Nasze myśli i modlitwy są z ofiarami zamachu ich rodzinami i wszystkimi naszymi przyjaciółmi we Francji” – dodała.
"Every American stands in strong solidarity with the people of France" —Hillary on the attack in Nice pic.twitter.com/BBGgHucSE0
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) 15 lipca 2016
„Swoje modlitwy i kondolencje kieruję do ofiar tej straszliwej tragedii we Francji i ich ofiar. Jesteśmy z wami!” – napisał na Twitterze Donald Trump.
My prayers and condolences to the victims and families of the terrible tragedy in Nice, France. We are with you in every way!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 15 lipca 2016
Japoński premier Shinzo Abe oświadczył, że atak w Nicei jest „absolutnie nie do przyjęcia” i „okrutny”. – Japonia wyraża silną solidarność z Francją w tych trudnych czasach – podkreślił.
„Ukraina jest w szoku po ataku w Nicei. Chciałbym złożyć moje kondolencje rodzinom ofiar” – napisał na Twitterze Arsenij Jaceniuk, były premier Ukrainy.
Ukraine is shocked by horrible terrorist attack in Nice. I express my deepest condolences to the families of victims pic.twitter.com/BSYVe8lupE
— Arseniy Yatsenyuk (@Yatsenyuk_AP) 15 lipca 2016