Wzrosną wydatki na obronność. Rząd daje również zielone światło dla powiększenia armii

Dziś Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw o przebudowie i modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz finansowaniu armii. Docelowo wydatki na obronność mają wzrosnąć do 2,5% PKB do roku 2030.
Wydatki na obronność będą rosły do 2% PKB w roku 2018, do 2,1% w roku 2020 i docelowo do 2,5% PKB w roku 2030. Dziś rząd przyjął projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP. Zwiększenie wydatków na obronność będzie liczone od PKB roku, którego wydatki dotyczą, a nie od PKB roku poprzedniego. Oznacza to realizację ustaleń państw NATO ze szczytu w Newport w 2014 r.
Ponadto zwiększy się również stan etatowy polskiej armii do 200 tys. żołnierzy. Biorąc pod uwagę formowanie się Wojsk Obrony Terytorialnej, obecny limit – 150 tys. etatów – uznano za niewystarczający.
Dzisiejsza decyzja rządu daje zielone światło dla zwiększenia zdolności obronny Polski, a także na reorganizację struktury organizacyjnych Sił Zbrojnych. Sily Zbrojne RP mają również otrzymać nowoczesny sprzęt wojskowy, a aktywnie ma być zaangażowany w jego dostarczenie polski przemysł zbrojeniowy. Planowane jest równie utworzenie skutecznego systemu obrony powietrznej.
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
Najnowsze

Dziewięć osób rannych po wypadku busa. Wszyscy trafili do szpitala

IMGW ostrzega przed burzami. Zagrożonych nimi jest 12 województw

Lis znów wścieka się na Hołownię. "Idź już chłopcze w cholerę, bo już żałosny i nudny jesteś"

Cały internet to widział. Teraz Kristin Cabot straciła pracę

USA: Polityka Trumpa radykalnie ograniczyła nielegalną imigrację. Teraz czas na deportacje

Lewandowski składa wniosek do prokuratury o przesłuchanie Hołowni. Chodzi o ujawnienie nacisków, by przeprowadził zamach stanu
