Przejdź do treści
10:47 Niemcy: ruch lotniczy na lotnisku w Hanowerze na północy kraju został wstrzymany w środę późnym wieczorem na 45 minut z uwagi na zagrożenie dronowe
10:37 Michał Woś: Zbigniew Ziobro poradzi sobie z mafią Tuska
10:15 Lubuskie: do aresztu trafił 24-latek, który w Sulęcinie bez powodu ugodził nożem w okolice szyi przypadkowego przechodnia. Mężczyźnie grozi do 20 lat więzienia
08:27 NIemcy: po pół roku urzędowania kanclerza Friedricha Merza z jego pracy niezadowolonych jest 72 proc. Niemców, a zadowolonych - 25 proc.
07:45 Wielka Brytania: 10,5 proc. cztero- i pięciolatków uczęszczających do zerówki w roku szkolnym 2024-2025 cierpi na otyłość, a 13 proc. ma nadwagę
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wyrównywanie szans to według premiera Morawieckiego najbardziej fundamentalna zmiana po 2015 roku

Źródło: Telewizja Republika

Najbardziej fundamentalną, strategiczną zmianą, która nastąpiła po 2015 r., jest wyrównywanie szans mieszkańców mniejszych miejscowości i miast zapomnianych w procesie transformacji - powiedział w sobotę na Konferencji Samorządowej w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu, który uczestniczył w konferencji samorządowej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, wskazał m.in. na znaczenie programu inwestycji strategicznych.

"Można powiedzieć - i tak się często słyszy - że aby realizować wielkie cele, ważna jest najczęściej ciężka praca, wysiłek, chęci. Ale to tylko część prawdy, ponieważ kluczowe jest to, czy jest zapewniony względnie równy start" – stwierdził Morawiecki.

Premier @MorawieckiM: najbardziej fundamentalną zmianą po 2015 r. jest wyrównywanie szans https://t.co/jV4eO2LtsD

— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) October 7, 2023

Ten względnie równy start – jak kontynuował – "przez pierwsze 25 lat wolnej ojczyzny nie bardzo był zapewniony". "Bardzo łatwo było się rozwijać wielkim miastom i bardzo się z tego cieszymy; miastom, które nie stały, tak jak miasta śląskie, przed wielkim wyzwaniem transformacji, zmieniania rynku pracy, tworzenia nowej przestrzeni i przyciągania inwestorów i przedsiębiorców" – mówił premier.

Szef rządu stwierdził, że najbardziej fundamentalną, strategiczną zmianą, która nastąpiła po 2015 r., jest "wyrównywanie szans dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, a także miast średniej wielkości, a także całkiem dużych, które były zapomniane w procesie zmian i transformacji".

 "Dla Śląska ten ostatni nabór do programu inwestycji strategicznych to ponad 2 mld złotych, a w połączeniu z naborem poprzednim, ze specjalnych stref ekonomicznych, to około 3 mld złotych" - powiedział premier Morawiecki.

"Chyba pierwszy raz w historii Rzeczypospolitej tworzymy taką liczbę miejsc pracy, że przybywają do nas nasi rodacy, którzy wyjechali z Rzeczypospolitej w ostatnich latach, w ostatnich dekadach" - mówił w sobotę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

 Premier zwrócił również uwagę na inwestycje, które pojawiły się w ostatnich latach w wielu miastach Polski.

 "To są inwestycje państwowe, inwestycje prywatne. Bardzo wiele zagranicznych, ale także polskich inwestorów. To one wszystkie, w połączeniu z rozwojem infrastruktury, dróg i kolei, to, co dzisiaj na Śląsku również jest naszym udziałem. Ale również inwestycji w energetykę, w światłowody i inne elementy całej infrastruktury gospodarczej. To one wszystkie sprawiły, że mamy dzisiaj na Śląsku najniższe bezrobocie w historii Rzeczypospolitej" - podkreślił premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na liczbę nowych miejsc pracy, oraz "że tu, na Śląsk, wracają z emigracji Polacy, którzy wyjechali przez ostatnie 15 lat, a zwłaszcza przez 8 lat naszych poprzedników".

Zaznaczył, że "wtedy pojawiają się nowe miejsca pracy, aspiracje społeczności lokalnej rosną, wspólnota chce nowych miejsc, takich, jak sale i hale sportowe, miejsca rekreacji i wypoczynku, lepiej wyposażone szkoły, szpital powiatowy". "To wszystko jest też dzisiaj ogłaszane, wraz z kolejnym naborem Programu Inwestycji Strategicznych" - dodał.

 "To jest jednocześnie moja obietnica. Jeżeli wyborcy nam zaufają, jeżeli wy - samorządowcy - nam zaufacie, to tę współpracę ręka w rękę będziemy kontynuowali kolejne cztery lata czy tyle, ile wyborcy nam zaufają. Będzie to kolejny wielki program inwestycji, który uczyni z Polski miejsce, do którego będą wracać z emigracji nasi drodzy rodacy" - zaznaczył.

"Na Śląsk, który jest przemysłowym sercem Polski i gdzie potwierdziliśmy w naszym ostatnim Programie Rozwoju Specjalnych Stref Ekonomicznych i Programie Inwestycji Strategicznych, przyciągamy nowoczesne inwestycje technologiczne, przemysłowe, w rozmiarze i ilościach, jakich Polska i Śląsk do tej pory nigdy nie widziały" – podkreślił premier. Zaznaczył również, że nie wyobraża sobie, żeby "ten wielki potencjał produkcyjny, przemysłowy, techniczny, projektowy, inżynierski i pracowniczy Śląska mógł zostać zmarnowany".

Podczas Konferencji Samorządowej obecna była również prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która podkreślała, że "Śląsk to ta ziemia, która nie szczędziła potu, aby pokazać swoje wielkie możliwości".

Prezydent przypomniała, że miasto Zabrze musiało uporać się z 24 proc. bezrobociem. "Dlatego jesteśmy wdzięczni za każdy program rządowy, za duże programy i mniejsze, za te infrastrukturalne i te społeczne. W Zabrzu realizujemy szeroką gamę inwestycji, dzięki właśnie tym programom" - podkreśliła Mańka-Szulik.

Na konferencji obecny był również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który dodał, że na przestrzeni ostatnich lat dokonały się "wyjątkowe przeobrażenia naszego regionu". Wieczorek wymienił, że na Śląsku wybudowano nowe drogi, żłobki, przedszkola, powstała przestrzeń społeczna oraz pełna infrastruktura.

"To, co dla obywateli ma absolutnie fundamentalne znaczenie, bo chcą żyć godnie, dobrze i bezpiecznie. (...) Taką funkcjonalność daje Program Inwestycji Strategicznych" - podsumował wojewoda.

PAP, Twitter

Polecamy Sejm

Wiadomości

Podsumowanie 4. kolejki Ligi Mistrzów: City rozbiło Dortmund, show Osimhena, remis Barcelony

,,Ocalony'' historia Karola Cierpicy

Michał Woś: Zbigniew Ziobro poradzi sobie z mafią Tuska

Ogromna skala mobbingu w polskich firmach. "Problem wciąż nie został systemowo rozwiązany"

Dziś wyrok ws. Frasyniuka, oskarżonego o znieważenie żołnierzy

Grodecki w Republice: Chcą, żeby Ziobro zginął w więzieniu

44 posiedzenie Sejmu RP dzień drugi TRANSMISJA

Matysiak: na pewno będzie drożej

Lubuskie: KO i PSL tracą Powiat Międzyrzecki. Rządy przejmuje PiS i Niezależni Dla Powiatu

„Złożyłam wniosek o urlop bezpłatny!” – Marta Nawrocka o poświęceniu dla męża. Tak zareagowała na kampanię prezydencką

Co piąty komunikat w sieci o energetyce może być dezinformacją

Naukowcy: 3 tys. kroków dziennie może spowolnić postęp choroby Alzheimera

Tajfun Kalmaegi niszczy Filipiny – setki ofiar i tysiące ewakuowanych

Francja: Kierowca wjechał w pieszych, krzycząc „Allahu Akbar”

Islamizacja fast foodów: Five Guys serwuje halal

Najnowsze

Podsumowanie 4. kolejki Ligi Mistrzów: City rozbiło Dortmund, show Osimhena, remis Barcelony

Dziś wyrok ws. Frasyniuka, oskarżonego o znieważenie żołnierzy

Tomasz Grodecki

Grodecki w Republice: Chcą, żeby Ziobro zginął w więzieniu

44 posiedzenie Sejmu RP dzień drugi TRANSMISJA

Paulina Matysiak

Matysiak: na pewno będzie drożej

,,Ocalony'' historia Karola Cierpicy

Michał Woś: Zbigniew Ziobro poradzi sobie z mafią Tuska

Ogromna skala mobbingu w polskich firmach. "Problem wciąż nie został systemowo rozwiązany"