Jutro sąd ogłosi ważny wyrok w sprawie Republiki - rzecz dotyczy miejsca na multipleksie

W środę, 9 kwietnia, o godz. 13 Wojewódzki Sąd Administracyjny ogłosi wyrok w sprawie skargi na decyzję KRRiTV dotyczącą przyznania miejsca na ósmym multipleksie, m. in. dla Telewizji Republika. To kluczowy dzień dla obrony wolnych mediów w Polsce.
Przypomnijmy, że miejsce na multipleksie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała naszej stacji przed dziewięcioma miesiącami. Republika zajęła wówczas jedno z dwóch wolnych miejsc na MUX 8.
KRRiTV przyznając miejsce na multipleksie stanęła nie tylko w obronie pluralizmu medialnego i wolności słowa, tak zagrożonych po bezprawnym przejęciu przez koalicję 13 grudnia mediów publicznych, ale spełniła ona także postulaty setek tysięcy widzów Republiki, którzy dosłownie zasypali Radę petycjami z poparciem dla naszego wniosku o miejsce na MUX 8.
Oczywiście takie, a nie inne stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie spotkało się z przychylnym stanowiskiem nowej władzy, która praktycznie zaraz po jej zdobyciu i opanowaniu mediów publicznych, przystąpiła do ataku na Republikę, nie mogąc najwyraźniej ścierpieć istnienia jakichkolwiek niezależnych od niej źródeł informacji.
Republice grożono i grozi się nadal odebraniem koncesji, a nawet zamknięciem i likwidacją stacji. Dążąc do zniszczenia Republiki usiłuje się także wywierać niedopuszczalny nacisk na naszych reklamodawców. Niestety w akcji wymierzonej w naszą stację, obok ośrodków władzy państwowej, biorą także udział niektóre z mainstreamowych mediów.
Obrona Republiki dawno przestałą być już tylko obroną jednej ze stacji informacyjnych. Jest to obrona jednej z ostatnich redut wolnego słowa w Polsce. Dlatego też tak ważny jest dla nas wszystkich dzień jutrzejszy i werdykt jaki 9 kwietnia o godz. 13 ogłosi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Wyrok jaki ogłosi WSA ma być odpowiedzią na zaskarżenie jednej ze spółek, która przegrała rywalizację z Republiką o miejsce na MUX 8. Spółka ta odwołała się od werdyktu KRRiTV do sądu, którego decyzję poznamy w środę.
Przypomnijmy w tym miejscu, że zasadność decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznaniu miejsca na MUX 8 Republice poddał w wątpliwość tylko jeden z członków tego gremium - prof. Tadeusz Kowalski, który w oświadczeniu przesłanym do Wirtualnych Mediów uznał, że, jego zdaniem, "brakuje wystarczających informacji o wnioskodawcach".
Na informację tę zareagowała natychmiast rzecznik prasowa KRRiT - Teresa Brykczyńska, która zapewniła media, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Jak zaznaczyła rzecznik, wnioski dokładnie przeanalizowano zarówno pod kątem merytorycznym, jak i finansowym. Co ważne, wpływ na decyzję w sprawie Republiki miały mieć liczne głosy poparcia, co świadczy o “ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu, alternatywne wobec istniejących, źródła informacji”.
"Nowe kanały informacyjne to nie tylko oznaka pluralizmu i różnorodności mediów, ale również gwarancja równego dostępu obywateli do wielostronnej oferty programowej oraz zachowania bezpieczeństwa informacyjnego w kraju", stwierdziła Teresa Brykczyńska.
Argumentacja rzecznik prasowej KRRiT nie przekonała jednak jednej ze spółek, która postanowiła zaskarżyć decyzję z czerwca 2024 roku do sądu. Rozprawa przed WSA odbyła się 26 marca 2025 roku. W jej trakcie rozpatrywano kwestię rygoru natychmiastowej wykonywalności.
Sąd po wysłuchaniu stanowisk obecnych pełnomocników zamknął rozprawę i udał się na naradę. Publikacja wyroku została odroczona do 9 kwietnia 2025 roku.
Czy po tym dniu, po godz. 13, będzie jeszcze można mówić w Polsce o wolności słowa?
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X