„Wtrącanie się obcych państw do naszych spraw jest skandaliczne”. Czarnek o sporze wokół Kpa

- Bardzo sobie życzymy, aby nasi przyjaciele z Izraela i USA nie wtrącali się w sprawy polskie, zwłaszcza w kwestie tak oczywiste, jak sprawa mienia bezspadkowego — powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Nowelizacja dotyczy zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. Przepisy przyjęte przez Sejm przewidują, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej w tym zakresie, nawet wydanej z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.
- Bardzo się cieszę, że pan prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o nowelizacji Kpa. Byłem przekonany, że właśnie taką decyzję podejmie jako bardzo odpowiedzialny przywódca państwa polskiego — podkreślił szef resortu edukacji.
Blinken zaapelował do prezydenta Dudy o zawetowanie projektu
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zaapelował do polskiego prezydenta o zawetowanie projektu. Według części środowisk żydowskich zmiana prawa ograniczy możliwość restytucji mienia osobom ocalonym z Holokaustu czy zwrotu mienia skonfiskowanego w Polsce w czasie komunizmu.
- To są rzeczy niesłychanie skandaliczne. Wtrącanie się obcych państw, nawet sojuszniczych, do naszych spraw. Bardzo lubimy USA, Izrael, cenimy ich przyjaźń i współpracę, ale w życiu nie przyszłoby nam do głowy, żeby wtrącać się w wewnętrzne sprawy amerykańskie czy izraelskie — zaznaczył szef resortu edukacji i nauki w Polskim Radiu 24.
- Jakiekolwiek wtrącenie się w nasze sprawy podmiotów zewnętrznych jest poniżej poziomu polityki międzynarodowej, poniżej poziomu kultury politycznej — podsumował gość audycji.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Lewaccy bojówkarze próbują zakłócić manifestację w Warszawie. Padają inwektywy, argumentów brak [WIDEO]
Gembicka apeluje u podpisywanie się pod referendum ws. migracji. "Niemcy się boją, że ich interesy w Polsce będą zagrożone"
Patrioci mówią dosyć polityce Tuska. W całej Polsce ruszyły protesty przeciwko napływowi migrantów [TRANSMISJA]
Najnowsze

Skandaliczne słowa nowej rzecznik Instytutu Pileckiego. Nadal broni Sznepfa

Gontarz: Platforma chce zablokować Nawrockiego. To zamach na demokrację!

Patrioci mówią dosyć polityce Tuska. W całej Polsce ruszyły protesty przeciwko napływowi migrantów [TRANSMISJA]

Doszło do awarii systemu zarządzania ruchem lotniczym. Dochodzi do ograniczeń w startach na części polskich lotnisk

Lewaccy bojówkarze próbują zakłócić manifestację w Warszawie. Padają inwektywy, argumentów brak [WIDEO]

Jak Polska długa i szeroka, zewsząd słychać: "Donald, ma*ole, twój rząd obalą kibole" [WIDEO]
