Do późnych godzin nocnych trwało posiedzenie Sejmu. Podczas "wieczornych" obrad przyjęto m.in. uchwałę ws. powołania międzynarodowej komisji śledczej ws. ludobójstwa na Ukrainie oraz przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Nie można przejść obojętnie
Sejm przyjął uchwałę dotyczącą potępienia zbrodni ludobójstwa na terenie Ukrainy przez aklamację. - Wstrząśnięci dowodami niewyobrażalnego bestialstwa armii rosyjskiej uczestniczącej w bezprawnej napaści na niepodległe państwo ukraińskie wzywamy społeczność międzynarodową do reakcji adekwatnej do rozmiaru zbrodni popełnionej na narodzie ukraińskim - czytamy w przyjętej uchwale.
Wskazano także, że „przemoc stosowana rozmyślnie i systematycznie przez wojska Federacji Rosyjskiej wobec cywilnych obywateli i obywatelek Ukrainy nosi znamiona ludobójstwa”. - Znajdowane na ulicach, w piwnicach i dołach, zbiorowych mogił, martwe ofiary tortur, gwałtów i strzałów w tył głowy, których symbolem stała się Bucza, są krwawym dowodem zbrodniczych aspiracji imperialnej polityki Władimira Putina” - czytamy w uchwale.
❗️#Sejm potępił rosyjskie ludobójstwo na #Ukraina. „Nikt, kto ceni wolność, prawa i godność człowieka, reguły demokracji i fundamenty cywilizacji, nie ma prawa przejść obojętnie wobec tragedii Ukraińców”.
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) April 7, 2022
📜✍️➡️https://t.co/vuPebqIfFN pic.twitter.com/F0kM4eHVUx
- Te zbrodnie wojenne idą w parze z nieustanną propagandą rosyjskich mediów rządowych, w których pojawia się słowo „deukrainizacja”, czyli działanie mające służyć nie tylko odebraniu narodowi ukraińskiemu prawa do samostanowienia, ale do istnienia” - zaznaczono. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje niezwłocznego powołania międzynarodowej komisji śledczej, która udokumentuje i zweryfikuje fakty, relacje i opinie, oraz pilnego osądzenia zbrodniarzy wojennych. Domagamy się także niezwłocznego zawieszenia członkostwa Rosji we wszystkich organizacjach międzynarodowych, stojących na straży współczesnego porządku prawnego i bezpieczeństwa - oświadczono.
Podkreślono także, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgadza się z treścią skargi przedstawionej przez demokratyczne władze Ukrainy Radzie Bezpieczeństwa ONZ i wzywa społeczność międzynarodową do postawienia winnych w stan oskarżenia przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze”. - Nikt, kto ceni wolność, prawa i godność człowieka, reguły demokracji fundamenty cywilizacji, nie ma prawa przejść obojętnie wobec tragedii Ukraińców - napisano. „Po odkryciu ofiar masakry w Buczy konieczne są dalsze działania. Państwa i rządy, które nie potrafią dołączyć do tej koalicji sprawiedliwości, dołączają, zamierzenie bądź nie, do koalicji rosyjskiego bezprawia” - podkreślono.
Pomoc Ukraińcom
Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja ma m.in. przyspieszyć rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Wprowadzono też zapis o dostarczaniu leków stronie ukraińskiej przez RARS. Za nowelizacją głosowało 434 posłów, przeciw było 10, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.
📌#Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom #Ukraina w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. pic.twitter.com/Hujyln4MYY
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) April 7, 2022