Wśród światowych gigantów Łódź! Mamy powód do dumy
Lista Miast Kreatywnych znalazła się już w sieci. 64 miasta reprezentujące 44 kraje uzyskało tytuł Miasta Filmu. Nowych członków UCCN podała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova.
– Łódź dołącza do prestiżowego grona - komentuje Katarzyna Bieńkiewicz z Narodowego Centrum Kultury Filmowej, odpowiedzialna za łódzką aplikację do UNESCO. Tytuł Miasta Filmu otrzymały też Rzym, Sydney, Bradford, Bristol, japońska Yamagata, chińskie Qingdao i hiszpańska Terrassa.
Łącznie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO liczy już 180 miast wyróżnionych w dziedzinie rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, wzornictwa, gastronomii, literatury, muzyki i filmu - kontynuowała Katarzyna Bieńkiewicz.
Prezydent Łodzi przyznaje, że przystąpienie do UCCN to potwierdzenie przyjętej polityki rozwoju opartej o kreatywność i innowacje. Twierdzi, że to szansa na nawiązanie nowych transferów wiedzy i technologii, a także na rozwój przemysłu kreatywnego.
Dla UNESCO kluczowe znaczenie miały perspektywy rozwoju miasta w oparciu o film. Powołaliśmy się na “filmową" markę Łodzi, dziedzictwo Wytwórni Filmów Fabularnych i plejadę związanych z Łodzią gwiazd światowego i krajowego kina, ale do filmowej historii odwoływał się tylko jeden z blisko trzydziestu punktów wniosku - powiedział dyrektor NCKF Rafał Syska. Podał również, że Łódź zaprezentuje się jako Miasto Filmu w połowie 2018 roku na pierwszym w Polsce spotkaniu miast kreatywnych. Gospodarzami będą Kraków i Katowice.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza