Przedstawiciele Kościołów w Polsce w przesłaniu dotyczącym uchodźców wzywają wiernych, aby trwali w modlitwie i świadczyli pomoc potrzebującym. "Nie ustawajmy w dążeniu do przezwyciężenia zaistniałego kryzysu" – piszą hierarchowie.
W przesłaniu, podpisanym dzisiaj w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, podkreślono, że "zadaniem Kościołów jest wychowywanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą cierpiącym, tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią".
Nawiązując do historii i tradycji, sygnatariusze dokumentu zwracają uwagę, że to Polska wiele razy stawała się schronieniem dla tych, którzy musieli uciekać przed prześladowaniami. Podkreślają jednocześnie, że "tylko szeroko zakrojona akcja humanitarna i uwzględnienie politycznych i ekonomicznych przyczyn istniejących trudności może doprowadzić do rzeczywistej poprawy sytuacji". "Chrześcijanie powinni dążyć do współpracy z odpowiednimi organami władzy państwowej i organizacji społecznych" – piszą. Wskazują również na potrzebę rozwoju wolontariatu, także na poziomie parafii, "aby skutecznie i odpowiedzialnie zaradzić rodzącym się problemom".
W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski Przesłanie Kościołów w Polsce ws. kryzysu migracyjnego podpisali dzisiaj: pastor Leszek Wakuła – Prezbiter Okręgu Centralnego Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP; bp Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; bp Andrzej Malicki – Superintendent Naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP; bp Marek Izdebski – Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP; bp Wiktor Wysoczański – Biskup Kościoła Polskokatolickiego w RP; bp Marek M. Karol Babi – Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP; Metropolita Sawa – Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski oraz abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.