W 2021 roku ponad 66 tys. osób skorzystało z rządowego wsparcia w ramach programu „Mama 4+”. Świadczenie rodzicielskie to wyraz solidarności społecznej z rodzinami wielodzietnymi.
Program „Mama 4+” to rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługujące w wysokości minimalnej emerytury. Jest ono wsparciem dla kobiet, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury.
Program działa od marca 2019 r., a w ubiegłym roku skorzystało z niego ponad 66,5 tys. osób.
- Wprowadzenie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego to przejaw solidarności społecznej, forma docenienia tych osób, które wychowując większą gromadkę dzieci, ciężko przecież pracowały. Nie godziliśmy się na to, by matka czwórki, piątku czy większej liczby dzieci jesień życia przeżywała bez prawa do nawet minimalnej emerytury. My to zmieniliśmy – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W grudniu 2021 r. wypłacono w sumie 66,6 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających, w tym 65,3 tys. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i 1,3 tys. z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Od 1 marca 2019 r., gdy program „Mama 4+” wszedł w życie, do końca 2021 r. łączna kwota wsparcia wyniosła ponad 1,22 mld zł.