Premier Mateusz Morawiecki najpierw wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego), który będzie obowiązywał na terenie Warszawy w dniach 11-15 lutego. Decyzja ma związek z odbywającą się 13 i 14 lutego w stolicy konferencją bliskowschodnią. Jest ona także powodem, zarządzenia przez ministra Brudzińskiego przywrócenia kontroli granicznej w dniach 10-16 lutego.
O zarządzeniu premiera dotyczącym wprowadzenia stopnia alarmowego poinformował w sobotę na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Teraz Świszcz przekazał, że zarządzeniem szefa MSWiA, przywrócona została kontrola graniczna na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen. Będzie ona obowiązywała od 10 do 16 lutego.
Od 10 do 16 lutego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przywrócił na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen kontrolę graniczną. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej, i ma związek ze spotkaniem poświęconym bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie.
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 10 lutego 2019
Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego) na terenie Warszawy. Podobnie jak stopień ALFA, obowiązuje w dniach 11-15 lutego, w związku z konferencją na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. @RCB_RP
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 9 lutego 2019
Udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.
Jak podaje RCB, ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach. Dlatego w tych dniach mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, np. dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.
Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. i Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.