Gościem "Kontrwywiadu RMF" była szefowa gabinetu premier Beaty Szydło Elżbieta Witek. – Zanim jeszcze powstał rząd, to już pytano, gdzie jest 500+. A właściwie to był rząd, który był najszybciej zaprzysiężony, najszybciej zostało wygłoszone exposé i najszybciej zabraliśmy się do pracy – powiedziała była rzecznik rządu.
– Odpowiadanie na ataki na rząd zabiera jednak bardzo wiele czasu. Przypomnę, że ostatnie prawie dwa tygodnie to są wizyty pani premier w Europie, tłumaczenie się w Strasburgu. To zabiera bardzo dużo czasu, a można było go poświęcić na to, żeby popracować tutaj wewnątrz – odpowiedziała szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów na sugestię Konrada Piaseckiego, że międzynarodowy atak na rząd nie ma wpływu na jego prace.
Dziennikarz nawiązał do obietnic Beaty Szydło zawartych m.in. w exposé sugerując że tylko dwie z ośmiu głównych udało się spełnić w całości - program 500+ oraz rozwiązanie sprawy sześciolatków w szkołach. – Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi, to się stało we wtorek, jest podatek bankowy, który został wprowadzony (...) Jest panie redaktorze bardzo ważna rzecz, mianowicie ochrona rodzin przed tym, żeby nie zabierać dzieci tylko z powodu biedy (...) Kwota wolna od podatku przeszła już przez komisję dialogu społecznego, jest pozytywnie zaopiniowana – tłumaczyła minister.
Dlaczego nie mogła być wprowadzona wcześniej? Ponieważ to nie jest sprawa rząd-pracownik, tylko pracodawca-pracownik,
wobec tego wymaga to szerokich konsultacji, a one trwają – przekonywała Witek.
Wiek emerytalny - wolność wyboru
Padło pytanie o obniżenie wieku emerytalnego, Piasecki sugerował że "finanse państwa tego nie wytrzymają".
– Ja rozumiem, że opozycja krzyczy, ja rozumiem, że ekonomiści zwracają na to uwagę, my też mamy świadomość,
że jest tak jak pan mówi - czyli różnie to jest oceniane. Natomiast myśmy obiecali, że damy Polakom wolność wyboru.
60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn – tłumaczyła minister. Stwierdziła również, że nie wszyscy korzystaliby z
prawa do wcześniejszej emerytury. – Jeżeli ktoś chce pracować do 70 roku życia, niech pracuje, jak czuje się dobrze – dodała.
Poparcie rządu dla Marka Belki na szefa EBOR?
Poruszony został też temat wysłania polskich F-16 do Syrii. – Jesteśmy członkiem Paktu Północnoatlantyckiego i wiadomo, że jeśli będą podejmowane wewnątrz paktu decyzje, które będą zobowiązywały do wsparcia logistycznego, technicznego, to z pewnością nie możemy odmówić – mówiła posłanka PiS.
Dziennikarz spytał również o kandydaturę Marka Belki na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju(EBOR). – Marek Belka stara się o ten urząd i patrzymy na to, powiedzmy, przyjaznym okiem (...) patrzymy tutaj na doświadczenie i bogactwo wiedzy, ale także na to, jak jest oceniany na arenie międzynarodowej. Decyzja jeszcze nie zapadła – podsumowała Witek.
CZYTAJ WIĘCEJ
Brytyjskie media chwalą postawę premier Szydło: Nieugięta w negocjacjach z Cameronem
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie