Przed nami 1 listopada, ale już w ten weekend część osób będzie odwiedzać groby bliskich. Na drogach będzie zdecydowanie większy ruch, dlatego już dziś o rozwagę, ostrożność i przepisową jazdę apelowali Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby najbliższych, często na oddalonych od miejsca zamieszkania cmentarzach. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach.
- Chcę zaapelować do wszystkich, którzy w tych najbliższych dniach będą podróżować, o to, aby prowadzili pojazdy z rozwagą. Apeluję o bezpieczną i spokojną jazdę, o to, aby się nie spieszyć, aby spokojnie dojechać do celu. Dane z października tego roku wskazują na kolejne spadki, jeżeli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych. Ten październik – na tę chwilę – będzie najbezpieczniejszym październikiem w historii pomiarów statystycznych. Mam nadzieję, że ten trend w ostatnich pięciu dniach października zostanie utrzymany. Pokazuje to, że nasze działania, działania polskiego rządu po pierwsze w sferze inwestycji infrastrukturalnych, po drugie w sferze działań prawnych, po trzecie w sferze kampanii edukacyjnych i po czwarte – egzekucji wpływają na poprawę brd. Dzięki tym czterem filarom na polskich drogach jest coraz bezpieczniej i chcemy ten trend utrzymać – podkreślił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.
W okresie Wszystkich Świętych o bezpieczeństwo będzie dbać Inspekcja Transportu Drogowego, współpracując również z innymi służbami. Kontrole będą prowadzone przede wszystkim na głównych szlakach komunikacyjnych, drogach szybkiego ruchu i autostradach, ale też w pobliżu dużych nekropolii.
- Inspekcja Transportu Drogowego będzie się koncentrowała m.in. na kontrolach ciężkiego transportu. Będziemy sprawdzali, czy pojazdy ciężarowe, autobusy są we właściwym stanie technicznym, czy kierowcy są trzeźwi i wypoczęci oraz czy są przestrzegane ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych– zaznaczył Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
- Wspólnymi siłami zróbmy wszystko, aby 1 listopada, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, był taki sam jak w 2021 r. Wtedy nie odnotowaliśmy wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Mam nadzieję, że gdy będziemy oceniać ten okres Wszystkich Świętych, będziemy mogli potwierdzić, że to kolejny czas, w którym mieliśmy do czynienia z bezpieczeństwem na polskich drogach– mówił Rafał Weber.
Warto zaplanować podróż, dostosować ją do warunków na drodze oraz warunków pogodowych. Należy również sprawdzić przed wyjazdem, jak wygląda organizacja ruchu w pobliżu nekropolii. W wielu miejscach zmieniona zostaje w tym czasie organizacja ruchu. Kierowcy muszą też zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie w pobliżu nekropolii, gdzie ruch pieszych, i to po zmroku, będzie bardzo duży.
- Chciałbym też zaapelować do pieszych, aby nosili elementy odblaskowe. Odblaski ratują życie, odblaski to nie obciach. Warto je nosić. Poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu każdy pieszy musi posiadać taki odblask, ale warto je nosić też w obszarze zabudowanym. Są coraz krótsze dni, szybko zapada zmierzch, nośmy więc odblaski, abyśmy byli widoczni na drodze, aby kierowcy mogli wcześniej nas zauważyć i odpowiednio zareagować – podkreślił Alvin Gajadhur, Szef ITD.
Inspektorzy ostrzegają też przed brawurową jazdą i nadmierną prędkością. Na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg będą prowadzone kontrole prędkości z wykorzystaniem mobilnych oraz stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Na drogach już pracują nowe, nieoznakowane radiowozy ITD wyposażone w urządzenia do pomiaru prędkości. W szeregi ITD, od września, trafiło już 11 pojazdów marki BMW G3L wyposażonych w wideorejestratory i 18 na których pokładzie znajdują się laserowe mierniki z wideorejestracją. 4 kolejne trafią w ciągu najbliższych dni. Nowe radiowozy pracują na terenie całego kraju.
Te pojazdy też służą temu, aby dyscyplinować kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego, jeżdżą brawurowo, czy też za nic mają przepisy związane z bezpieczeństwem na drogach. Takie właśnie pojazdy uzupełniają nasz system fotoradarowy tam, gdzie nie mogą stanąć urządzenia stacjonarne, gdzie proszą nas mieszkańcy o interwencję, abyśmy monitorowali niebezpieczne odcinki dróg, gdzie kierowcy jeżdżą za szybko – mówił szef ITD Alvin Gajadhur.
W ubiegłym roku w okresie 29.10.–06.11.2022 system CANARD zarejestrował ponad 22 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Rekordzista, poza obszarem zabudowanym, zarejestrowany w powiecie ostrowskim miał na liczniku 140 km/h. Przekroczył dozwoloną prędkość o 70 km/h.
Inspektorzy ITD sprawdza również czy kierowcy pojazdów ciężarowych będą stosować się do zakazów ruchu. Aby poprawić przepustowość na drogach w czasie zwiększonego ruchu i umożliwić spokojniejszy przejazd samochodom osobowym, we wtorek 31 października i w środę 1 listopada będą obowiązywały zakazy w ruchu dla określonych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.
• 31 października będą one obowiązywały w godz. 18:00–22:00.
• 1 listopada w godz. 8:00–22:00.
Z zakazów tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Są to także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych. Zakazy ruchu nie obowiązują również autobusów.