Przejdź do treści
Warszawa pamięta, Polska pamięta! obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego
PAP/CAF-REPRODUKCJA /AW/

W czwartek, 1 sierpnia, w dniu 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przed południem odbędzie się uroczystość pod tablicą przy ul. Filtrowej upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Później przewidziano indywidualne składanie kwiatów pod pomnikami Kobietom Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich i Stanisława Jankowskiego „Agatona” przy skrzyżowaniu ul. Karowej i Browarnej.

Wiązanki spoczną także pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla” w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Zapowiedziano także upamiętnienie ofiar rzezi Woli przy ul. Górczewskiej przez prezydentów Polski i Niemiec.

Zaplanowano również uroczystość pod pomnikiem Mokotów Walczący 1944 w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Później rozpocznie się Marsz Mokotowa, który przejdzie przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z „Baszty” przy ul. Dworkowej. Wczesnym popołudniem odbędzie się składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich oraz uroczystość przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.

Później przewidziano indywidualne składanie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Wojskowych Powązkach, gdzie wieniec ma złożyć prezydent Andrzej Duda. Kwiaty zostaną także złożone pod pomnikiem Matki, przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi oraz przy kamieniu poświęconym Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy Wywiezionym i Zamordowanym w Obozach Koncentracyjnych w Parku Powstańców Warszawy.

O godz. 17, w godzinie „W”, o której wybuchło Powstanie, rozpocznie się uroczystość przed Pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, w której udział zapowiedział prezydent. W całym mieście zabrzmią także syreny alarmowe i dźwięk dzwonów. Prezydent Duda ma następnie też złożyć wieniec na grobie Barbary i Krzysztofa Kamila Baczyńskich w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą ich śmierci. Później odbędzie się modlitwa międzyreligijna przy pomniku Polegli Niepokonani oraz składanie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Wieczorem na pl. Piłsudskiego zaplanowano wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy pod hasłem „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Ostatnim punktem czwartkowych obchodów będzie uroczystość na Kopcu Powstania Warszawskiego — rozpalenie Ognia Pamięci w parku Akcji „Burza”.

W ramach obchodów zaplanowano także uroczystość upamiętniającą zdobycie przez Batalion „Zośka” obozu Gęsiówka, która odbędzie się w poniedziałek 5 sierpnia na skwerze między ul. Anielewicza i Okopową. Tego dnia po południu na skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności” będzie miała też miejsce uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, spod którego później w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy wyruszy Marsz Pamięci Ofiar Cywilnych Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

PAP

Wiadomości

Powódź na Dolnym Śląsku - mieszkańcy walczą o uratowanie swoich domów!

Felicjan Andrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera, nie żyje

Totalny chaos decyzyjny. Każdy zwala na każdego. Powodzianie nic nie wiedzą!

Smartfony zawładną szkołami? Kompromis jest lepszy niż zakaz – uważa ekspert

Wrocław szykuje się na nadejście fali powodziowej - czy dojdzie do powtórki tragedii z 1997 roku?

,,Zmień pracę, weź kredyt'' - oferta Tuska dla powodzian

Wzrasta poziom wody na Bobrze, a w wale w Żeganiu powstała dziura

Urszula Zielińska odwołuje wywiad w Radio Zet – unikanie konfrontacji czy uzasadnione obawy?

Zaniechanie Wód Polskich przed powodzią: dlaczego nie opróżniono zbiorników w regionach zagrożonych?

Policja zatrzymała lekarza podejrzanego o pedofilię

Fala powodziowa na Odrze będzie przechodziła przez 2-3 dni

Dymisja w ministerstwie. To efekt „pożyczek dla powodzian”

Beata Kempa nowym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy: nowe wyzwania w Kancelarii Prezydenta

Donald Tusk wezwany do reakcji po powodzi w Stroniu Śląskim: mieszkańcy czują się zawiedzeni

Przydacz: zbiorników retencyjnych miało być więcej, ale sabotowali ich powstanie politycy obecnej koalicji Tuska

Najnowsze

Rząd Tuska odpowiedzialny za tragedię powodzian! UE właśnie pogrążyła Tuska (WIDEO)

Felicjan Andrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera, nie żyje

Totalny chaos decyzyjny. Każdy zwala na każdego. Powodzianie nic nie wiedzą!

Smartfony zawładną szkołami? Kompromis jest lepszy niż zakaz – uważa ekspert

Wrocław szykuje się na nadejście fali powodziowej - czy dojdzie do powtórki tragedii z 1997 roku?

Republika zawiadamia prokuraturę ws. działań Kancelarii Premiera!

Reporter Republiki po raz czwarty nie wpuszczony na sztab

Powódź na Dolnym Śląsku - mieszkańcy walczą o uratowanie swoich domów!