Przejdź do treści
23:00 Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
22:15 Debata Republiki: Kandydaci na prezydenta o zagrożeniach dla polskiej suwerenności. "Nie chcę, żeby za 20 lat w Polsce mieszkali obywatele Unii Europejskiej polskiego pochodzenia" - powiedział K. Nawrocki
21:40 Debata Republiki: Zwiększenie nakładów, likwidacja NFZ, konkurencja publicznego i prywatnego sektora, promocja profilaktyki - to niektóre pomysły na uzdrowienie ochrony zdrowia w Polsce, które przedstawili kandydaci podczas naszej debaty
21:20 Debata Republiki: Kandydaci na prezydenta przeciwni wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę
20:45 Debata Republiki: Niemal wszyscy kandydaci przeciwko wprowadzeniu w Polsce euro
18:52 Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w poniedziałek wieczorem dwudniową wizytę oficjalną w Chorwacji
17:30 UJAWNIAMY: Dom Mediowy AM Studio, spółka kolegi Donalda Tuska, zapłaciła za wynajem hali w Końskich na debatę Trzaskowskiego - więcej na portalu tvrepublika.pl
17:22 Ukraina: Prokuratura poinformowała, że liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na Sumy wzrosła do 35
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim „1000 lat Królestwa Polskiego jest z czego być dumnym”, 14 kwietnia (poniedziałek), g. 18, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach ul. Batorego 64C
Protest Jutro (wtorek) o godz. 18:00 w Krakowie, na Placu Matejki, odbędzie się protest w obronie dziennikarzy
Protest NIE dla kneblowania wolnych mediów przez rząd. Protest w obronie wolnych mediów przed siedzibą PO przy ul. Zwierzynieckiej 13 w Poznaniu. Już dziś (poniedziałek), godz. 18:00

W poniedziałek rozpoczyna się nauka zdalna w szkołach

Źródło: Fot. PAP/Marcin Bielecki

Od poniedziałku do 9 stycznia zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzona zostaje nauka zdalna. Ograniczenie pracy stacjonarnej nie obejmuje przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostanie ograniczone stacjonarne funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych i wprowadzone w nich nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Ograniczenie obejmuje także placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego, szkoły artystyczne realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne i placówki artystycznych oraz szkoły artystyczne realizujące także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.

Dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej, odpowiadających klasom I–III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie, będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice będą o to wnioskować.

ZOBACZ: Czarnek: Nauka zdalna jest niezwykle szkodliwa dla dzieci i młodzieży

Przedszkola funkcjonują normalnie

Faktyczna nauka zdalna w szkołach w grudniu prowadzona będzie w szkołach tylko przez trzy dni. W czwartek 23 grudnia rozpoczyna się przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Formalnie przerwa potrwa do 31 grudnia włącznie. Następnie przypada 1 stycznia, który jest dniem ustawowo wolnym, a dodatkowo przypada on tym razem w sobotę. Do nauki zdalnej uczniowie wrócą dopiero po niedzieli – 3 stycznia, również tylko na kilka dni: trzy lub cztery. W czwartek 6 stycznia przypada święto Trzech Króli, które jest dniem wolnym. W piątek 7 stycznia w wielu szkołach będzie dniem wolnym od zajęć z tzw. puli dni wolnych do dyspozycji dyrektora szkoły.

Ograniczenie pracy stacjonarnej nie obejmie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.

Rozporządzenie nie ogranicza też funkcjonowania w sposób stacjonarny młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Niedzielski o nowych obostrzeniach: nauka zdalna; nowe limity; obowiązkowe szczepienia

Wyjątki od nauki zdalnej

W przypadku szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i zorganizowanych w podmiotach leczniczych i w jednostkach pomocy społecznej o tym, czy będą prowadzone tam zajęcia w formie stacjonarnej, będzie decydował dyrektor, przy zachowaniu całkowitej dobrowolności ze strony rodziców dzieci i młodzieży.

W przypadku szkół, których funkcjonowanie zostało ograniczone – w odniesieniu do dzieci i uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie będą mogli realizować zajęć w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć w sposób stacjonarny lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie tej szkoły.

Uczniowie korzystający z internatów i burs będą mieli możliwość przebywania w nich, jeśli warunki nie pozwalają im na powrót do domu i korzystanie z nauki zdalnej w miejscu zamieszkania.

Co z praktykami zawodowymi

Dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego i placówek kształcenia ustawicznego będą mogli zorganizować zajęcia praktyczne stacjonarnie. Zajęcia będą mogły odbywać się w wybranych dniach tygodnia. Wymiar zajęć praktycznych nie może przekroczyć 16 godzin tygodniowo.

Także praktyki zawodowe będą mogły być realizowane stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia. Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii (np. w formie wirtualnego przedsiębiorstwa lub projektu edukacyjnego).

Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

Rozwiązania te mają również zastosowanie do kształcenia praktycznego realizowanego w ramach kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

Ponadto w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego i placówek kształcenia ustawicznego, dla uczniów i słuchaczy, którzy przystępują odpowiednio do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń-luty 2022 r., dyrektor będzie mógł zorganizować konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu.

Konsultacje

Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na sytuację epidemiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika. Turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Możliwe będzie organizowanie konsultacji w szkole dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w konsultacjach indywidualnych lub w grupach. Korzystanie z konsultacji przez uczniów jest dobrowolne.

Również w klasie programowo najwyższej szkoły artystycznej, w której jest przeprowadzany egzamin dyplomowy lub egzamin końcowy, dyrektor szkoły artystycznej może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne artystyczne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu dyplomowego lub egzaminu końcowego.

Za zgodą dyrektora szkoły, centrum lub placówki, uczniowie biorący udział w konkursach, olimpiadach i turniejach będą mieli możliwość udziału w powyższych zawodach wiedzy, przy spełnieniu warunków regulaminowych określonych przez organizatorów konkursów, olimpiad i turniejów.

Możliwe będzie też organizowanie zajęć wspomagających.

PAP

Wiadomości

Rozmowy USA-Ukraina mocno naprzód. Umowa coraz bliżej

Mentzen powtarzał jak mantrę: mam najwyższe szanse na wygranie z nim w drugiej turze

Hasztag #DebataRepubliki zdominował platformę X

Bart Staszewski chciał dotknąć Ziemkiewicza, ale takiej odpowiedzi się nie spodziewał!

Nawrocki o wzroście cen: przed nami najdroższe Święta Wielkanocne w historii III RP

Kolejny sukces Republiki. Hasztag naszej Debaty Prezydenckiej na szczycie

Jakubiak: jedynym beneficjentem dzisiejszego układu europejskiego są Niemcy

Awantura w Internecie. Zwolennicy Trzaskowskiego wściekli na Hołownię

Znamy skład kadry skoczków na sezon olimpijski 2025/26!

Rafał Trzaskowski tańczący z rekinami

Trump wściekły na Iran. "Jestem gotowy zrobić coś bardzo mocnego"

Widzowie chcieli tego pytania! A więc spytaliśmy kandydatów o to, ile jest płci

Trump wskazuje winnych wojny na Ukrainie: Pozwolili na tę farsę

Internauci słuchają kandydatów i przypominają im, co jeszcze niedawno mówili

Trzaskowski gospodarczym patriotą? Mentzen: nawet po głupie drzewka warszawscy urzędnicy jeżdżą do Niemiec [WIDEO]

Najnowsze

Rozmowy USA-Ukraina mocno naprzód. Umowa coraz bliżej

Nawrocki o wzroście cen: przed nami najdroższe Święta Wielkanocne w historii III RP

Kolejny sukces Republiki. Hasztag naszej Debaty Prezydenckiej na szczycie

Jakubiak: jedynym beneficjentem dzisiejszego układu europejskiego są Niemcy

Awantura w Internecie. Zwolennicy Trzaskowskiego wściekli na Hołownię

Mentzen powtarzał jak mantrę: mam najwyższe szanse na wygranie z nim w drugiej turze

Hasztag #DebataRepubliki zdominował platformę X

Bart Staszewski chciał dotknąć Ziemkiewicza, ale takiej odpowiedzi się nie spodziewał!