„W Pałacu Saskim - muzeum bitew, w Pałacu Brühla - MSZ”. Krzysztof Jabłonka o historycznych budowli
- W Pałacu Saskim mogłoby znaleźć się rozszerzenie informacji o bitwach upamiętnionych na Grobie Nieznanego Żołnierza — powiedział Krzysztof Jabłonka, historyk, autor książki „100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu”.
- To nie będzie powielanie Muzeum Wojska Polskiego, to będzie poszerzenie wiedzy, z animacją, jak bitwa przebiegała, z ilustracjami, gdzie się to znajduje geograficznie i z osobami, które odegrały w nich ważną rolę — powiedział gość "Tematu dnia" w Polskim Radiu 24.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Według założeń odbudowa tego kompleksu zabudowań centrum stolicy ma mieć charakter symboliczny i praktyczny. Odbudowa Pałacu Saskiego jest elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Multimedialna instalacja w Palacu Saskim
Krzysztof Jabłonka, historyk i autor książki poświęconej 100 polskim bitwom, ocenił, że w Pałacu Saskim mogłoby powstać muzeum, rozszerzające wiadomości o bitwach upamiętnionych na Grobie Nieznanego Żołnierza. „Grób Nieznanego Żołnierza inspiruje, by poznawać bitwy dalej. W odbudowanym Pałacu niech chociaż jedno piętro będzie poświęcone każdej z bitew, one powinny być opowiedziane w kilku słowach” - przekazał.
- To nie będzie powielanie Muzeum Wojska Polskiego, to będzie poszerzenie wiedzy, z animacją, jak bitwa przebiegała, z ilustracjami, gdzie się to znajduje geograficznie i z osobami, które odegrały w nich ważną rolę — powiedział gość „Tematu dnia”.
MSZ w Pałacu Brühla
Historyk powiedział także, że w odbudowanym wraz z Pałacem Saskim Pałacu Brühla mogłaby znajdować się reprezentacyjna siedziba MSZ. „Gdzie indziej powinien być gmach, gdzie byłaby świetna komunikacja z innymi placówkami, a tutaj minister witałby ministrów, gdzie zapraszano by gości i prowadzono pod Grób Nieznanego Żołnierza” - wskazał Krzysztof Jabłonka.
Polecamy Transmisja z Sejmu
Wiadomości
Prezes Tomasz Sakiewicz uhonorowany na zjeździe Solidarności. "Nie byłoby Republiki bez Solidarności"
Prezydent w Gnieźnie: pierwszy król Polski aktywnie zabiegał o pomyślność państwa i czekał, aż osłabnie opór niemieckiego cesarza
Wspólny wywiad Telewizji Republika i Tygodnika Solidarność z Karolem Nawrockim. Zapraszamy o godz. 15
Nawrocki na zjeździe Solidarności: chcę Polski sprawiedliwej z szacunkiem i godnością do ludzi pracy
Obchody Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
Najnowsze

Prezydent w Gnieźnie: pierwszy król Polski aktywnie zabiegał o pomyślność państwa i czekał, aż osłabnie opór niemieckiego cesarza

Kulisy nielegalnej kampanii Trzaskowskiego

Wspólny wywiad Telewizji Republika i Tygodnika Solidarność z Karolem Nawrockim. Zapraszamy o godz. 15
