Przejdź do treści
09:41 Skandaliczny wyrok TSUE: nie respektując orzecznictwa TSUE, polski Trybunał Konstytucyjny naruszył kilka podstawowych zasad prawa Unii
09:16 Świętokrzyskie: Po śmiertelnym wypadku zablokowana DK79
08:52 Łódź: Kolejne zatrzymania członków gangu oszustów, którzy wyłudzili ponad 6 mln zł
08:00 Śląskie: Służby rozbiły gang wystawiający puste faktury, zatrzymały siedem osób
07:22 Świat: Ministerstwo obrony Kambodży oskarżyło w czwartek siły zbrojne Tajlandii o zbombardowanie przygranicznego miasta Paoypet
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

W Lipsku odsłonięto tablicę poświęconą Solidarności

Źródło: Flickr/Futureatlas.com/CC BY 2.0

W Lipsku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Solidarności i jej wkładowi w zmiany pokojowe w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 r. Uroczystość odbyła się przy okazji konferencji zorganizowanej z okazji 25. rocznicy wolnych wyborów w Polsce.

Tablica opatrzona symbolicznym nagłówkiem "Za wolność naszą i waszą" znajduje się na historycznym Augustusplatz w centrum Lipska, w miejscu, gdzie na jesieni 1989 roku odbywały się demonstracje przeciwników komunistycznego reżimu Ericha Honeckera.

"Zwycięstwo Solidarności wzmocniło ruch obywatelski w NRD i przyczyniło się do zjednoczenia Niemiec. Pokonanie dyktatury SED (Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec) i ponowne zjednoczenie Niemiec umocniło natomiast wolność Polski" - czytamy na tablicy.

Jej odsłonięcia dokonali nadburmistrz Lipska Burkhard Jung, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski, rzecznik lipskiej inicjatywy obywatelskiej "Jesień 1989" Tobias Hollitzer oraz kierownik Filii Lipsk Instytutu Polskiego w Berlinie Wojciech Więckowski.

W wystąpieniu Jung podkreślił znaczenie walki Solidarności dla pokojowych rewolucji w Europie Środkowo-Wschodniej; przypomniał też, że była ona wzorem także dla opozycji wschodnioniemieckiej. Lipsk był na jesieni 1989 roku jednym z ośrodków opozycji w NRD.

W uroczystości uczestniczyli byli opozycjoniści polscy i niemieccy: Zbigniew Bujak, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Wolfgang Templin i Markus Meckel, biorący udział w dwudniowej konferencji "25 lat wolnych wyborów w Polsce i pokojowej rewolucji w NRD"

pap

Polecamy Sejm

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najnowszy ranking zaufania. Tusk nie ma szans z prezydentem!

Dziś w Sejmie znowu o kryptowalutach. Oglądaj TRANSMISJĘ

Niemieccy żołnierze w Ukrainie? Berlin unika jasnej deklaracji

TSUE atakuje Trybunał Konstytucyjny. Bruksela wkracza w polski porządek prawny

KSW 114: Parnasse zmierzy się z Heldem o pas wagi lekkiej

Prezydent Karol Nawrocki spotka się dziś z Sekretarzem Generalnym NATO

Służby rozbiły grupę przerzucającą do UE duże ładunki kokainy!

Bogucki o Tusku: Albo jest ograny, albo gra w innej drużynie

Suarez zostaje w MLS. Inter Miami przedłużył kontrakt z Urugwajczykiem

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła

Małpka aresztowana za kradzieże i rozróby

Balcerowski błyszczy w LM. Malaga z kompletem zwycięstw

Ultimatum: przekaż 2,5 mld funtów na pomoc Ukrainie lub sąd

Tusk skazał go na izolację. Możesz się za niego pomodlić? Czy nie możesz...

Masowe okaleczenia w rosyjskiej armii. Prosty powód

Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najnowszy ranking zaufania. Tusk nie ma szans z prezydentem!

KSW 114: Parnasse zmierzy się z Heldem o pas wagi lekkiej

Prezydent Karol Nawrocki spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO

Prezydent Karol Nawrocki spotka się dziś z Sekretarzem Generalnym NATO

Służby rozbiły grupę przerzucającą do UE duże ładunki kokainy!

Zbigniew Bogucki

Bogucki o Tusku: Albo jest ograny, albo gra w innej drużynie

Dziś w Sejmie znowu o kryptowalutach. Oglądaj TRANSMISJĘ

Friedrich Merz

Niemieccy żołnierze w Ukrainie? Berlin unika jasnej deklaracji

TSUE

TSUE atakuje Trybunał Konstytucyjny. Bruksela wkracza w polski porządek prawny