Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

"W Janie Pawle II uwidoczniły się moc i dobroć Boga". Papież senior na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Źródło: Wikimedia Commons

Papież senior Benedykt XVI napisał specjalny list z okazji zbliżającej się 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W piątek list został oficjalnie zaprezentowany w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

Zdaniem Benedykta XVI najważniejsze dla papieża było przesłanie o miłosierdziu Bożym.

– Jan Paweł II był od początku pod dużym wrażeniem orędzia krakowskiej zakonnicy Faustyny Kowalskiej, która przedstawiała miłosierdzie Boże jako istotne centrum całej chrześcijańskiej wiary i pragnęła ustanowienia jego święta – napisał Benedykt XVI.

W liście papież-senior wspomina historię ustanowienia Niedzieli Miłosierdzia. O opinię w tej sprawie Jan Paweł II zwrócił się do Kongregacji Nauki Wiary i dwukrotnie usłyszał "nie", ale, niezrażony, sformułował propozycję, która Białej Niedzieli (pierwszej po Wielkanocy) pozostawiła jej historyczne znaczenie, wprowadzając w jej pierwotną treść miłosierdzie Boże.

– Wbrew spotykanej niekiedy opinii Jan Paweł II nie jest moralnym rygorystą. Ukazując istotne znaczenie Bożego miłosierdzia, daje on nam możność przyjęcia stawianych ludziom moralnych wymogów, mimo iż człowiek nigdy nie zdoła im w pełni sprostać. Nasze moralne wysiłki podejmujemy w świetle Bożego miłosierdzia, które dla naszej słabości okazuje się uzdrawiającą mocą– podkreślił Benedykt XVI.

 

Papież-senior pozostawia otwarte pytanie, czy w przypadku Jana Pawła II, tak jak w przypadku papieży: Leona I i Grzegorza I, przyjmie się przydomek "Wielki".

 

– Prawdą jest, że w Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy - podkreślił.

 

Osobisty sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz, w rozmowie z dziennikarzami zwracał uwagę na więź, która łączyła dwóch papieży. Wskazywał, że Ratzinger towarzyszył Wojtyle także w dniu jego śmierci.

 

– Pierwszy, który stwierdził, oprócz lekarza, odejście Jana Pawła II był Ratzinger; cały jego pontyfikat był z nim - jako wierny przyjaciel, nie tylko w sprawach zawodowych, związanych z kierowaniem Kościołem, ale także po ludzku- podkreślił Dziwisz. Wskazywał, że "właściwie wszystkie sprawy, które przechodziły, zawsze były konsultowane z kardynałem Ratzingerem".

 

– To było dwóch wielkich, wybitnych ludzi, w momencie (występowania) pewnych problemów w życiu Kościoła - ocenił.

 

Zdaniem Dziwisza, myśl zawarta w skierowanym liście stanowi "historyczne przesłanie papieża - o swoim poprzedniku; to głęboka charakterystyka".

 

Odnosząc się do poruszonej kwestii Bożego miłosierdzia przypomniał, że to właśnie na nim opiera się doktryna Kościoła. Zapytany z kolei o to, jak polski Kościół powinien obchodzić okrągłą rocznicę urodzin papieża Polaka, Dziwisz odpowiedział: "cieszyć się". "Mieć taką osobowość, takiego papieża - pozostaje tylko podziękowanie opatrzności Bożej i także Kościołowi, który postawił na Karola Wojtyłę" - powiedział.

 

Dziwisz wspominał również, że papież był człowiekiem "niesłychanie utalentowanym", a on sam, jako jego sekretarz i przyjaciel, mógł przez wiele lat przyglądać się jego poczynaniom.

 

– Przede wszystkim był człowiekiem świętym, a jego świętość się uwidoczniła zwłaszcza w modlitwie. (...) Słyszałem, jak mówił: najważniejszym zadaniem papieża jest modlitwa, nie audiencje, pisanie dokumentów, tylko modlitwa - podkreślił kardynał.

 

Z kolei metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wskazywał, że myśli zawarte w liście pokrewne są z refleksjami, którymi Ratzinger podzielił się w książce pt. "Te chwile tworzą historię: spotkania z Janem Pawłem II", wydanej pod redakcją Władysława Bartoszewskiego.

 

– Tekst jest niezwykle ciekawy, pokazujący jak zrodziła się znajomość kard. Ratzingera z Janem Pawłem II, jak wyglądał swoisty proces wchodzenia kardynała do Kurii Rzymskiej - tłumaczył Jędraszewski. Wskazał, że z tekstu wyłania się obraz osoby, która zwraca uwagę na kwestię wspólnoty wiary.

PAP

Wiadomości

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Najnowsze

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji