Prawie tysiąc osób weźmie udział w przyszłym roku w ćwiczeniach z zadań na czas mobilizacji i wojny. Tak wynika ze specjalnego rozporządzenia Rady Ministrów.
Według opublikowanego projektu nowego rozporządzenia Rady Ministrów w 2021 r. powołanych zostanie 986 osób do specjalnych ćwiczeń na czas wojny.
136 osób w jednostce podległej ministrowi sprawiedliwości, 810 osób w jednostkach podległych szefowi MSWiA w jednostkach organizacyjnych Policji oraz 40 osób w jednostce podległej wojewodzie małopolskiemu.
Ćwiczenia mają pomóc w zwiększeniu zdolności do szybkiej mobilizacji i militaryzacji Polski w przypadku ewentualnego zagrożenia wojną.
Wskazany limit osób ma umożliwić praktyczne sprawdzenie stanu przygotowania w wytypowanych jednostkach. Ćwiczenia stanowią praktyczny element szkolenia obronnego przewidzianego w wieloletnich programach szkolenia, uwzględnionych w Programie Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych, w działach administracji rządowej: sprawiedliwość, sprawy wewnętrzne oraz w województwie małopolskim.