Sejm wznowi dziś (g. 9.00) odroczone wczoraj obrady. Posłowie zajmą się między innymi czterema projektami ustaw dotyczących przeciwdziałania epidemii COVID-19.
W pierwszej kolejności zostanie rozpatrzony projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę "dobrego Samarytanina" - brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem.
W projekcie wprowadza się też możliwość oddelegowania pracowników medycznych do pracy w szpitalach zajmujących się pacjentami z COVID-19. Do pracy w tych placówkach będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej, po spełnieniu przez nich określonych warunków.
Projekty opozycji
Swoje propozycje przygotowały kluby opozycyjne. Koalicja Obywatelska zaproponowała, by w przypadku zamawiania sprzętu medycznego przez jednostki samorządu terytorialnego nie stosować prawa zamówień publicznych.
Projekt Lewicy zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Propozycja PSL-u zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 złotych dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.
Stan państwa
Posłowie wysłuchają też informacji premiera na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.
Na 18.30 zaplanowano blok głosowań, a w nim między innymi powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyną kandydatką na następczynię Adama Bodnara, którego kadencja skończyła się 9 września tego roku jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Została ona negatywnie zaopiniowana przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka.