Przejdź do treści
9:30 Marek Jakubiak w Radio Republika: Jeśli Trzaskowski wygra wybory prezydenckie, to nie będzie Polski
9:00 Strefa Gazy: Armia izraelska wznowiła w nocy z poniedziałku na wtorek bombardowanie po przerwie na uwolnienie przez Hamas izraelsko-amerykańskiego zakładnika. Wśród zaatakowanych celów znalazł się szpital, gdzie zginął dziennikarz
8:15 Śląskie: Pod zarzutem przyjmowania łapówek za korzystne decyzje dotyczące gospodarki odpadami śląscy policjanci zatrzymali byłego naczelnika jednego z wydziałów urzędu w Siemianowicach Śląskich
7:40 Dziś o godz. 18.00, w 44 rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II sprawowana będzie Msza święta w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu katedry św. Piotra. Nabożeństwu będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, dawny sekretarz Jana Pawła II
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Olkusz - spotkanie z mieszkańcami z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Marcina Horały - 17:00 (os. Pakuska / Klub Przyjaźń ) ul. Legionów Polskich 14
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Piotr Müller zapraszają we wtorek, 13 maja, o godz. 18, do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (pl. Narutowicza 1A) na "Konwencję prawdziwego Rafała Trzaskowskiego"
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Węgierska Górka zaprasza na spotkanie z posłami Marcinem Horałą i Grzegorzem Pudą, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Biblioteka Gminna w Cięcinie, budynek OSP, ul. św. Floriana 8. Węgierska Górka
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem, 13 maja (wtorek), g. 17.30, Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 6C, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Uroczyste otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich

Źródło: Wikipedia/Wojciech Kryński/CC-BY-SA-3.0-pl

Świadomie uruchamiamy procesy zrywania zasłon milczenia i przeinaczania w relacjach z naszymi sąsiadami - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Podczas uroczystości z udziałem prezydenta państwa Izrael Reuwena Riwlina prezydent Komorowski przekonywał, że Muzeum Historii Żydów Polskich "stanowi wymowny znak zmian zachodzących w naszym kraju po odzyskaniu 25 lat temu wolności". - Bez polskiej wolności to muzeum w takim kształcie powstać by nie mogło - powiedział.

Komorowski mówił, że jednym z kluczowych zadań Polaków po odzyskaniu wolności w 1989 roku było odkłamanie historii, "która w okresie niedemokratycznego, komunistycznego systemu po wielekroć w różnych okresach, w różnych kierunkach była zakłamywana, manipulowana i przeinaczana".

Dlatego - jak mówił - dziś Polacy świadomie uruchamiają "procesy zrywania zasłon milczenia i przeinaczania w relacjach z naszymi sąsiadami". - Świadomie i konsekwentnie idziemy w stronie dialogu, pojednania i współpracy ponad nieomal zawsze trudną historią - podkreślił.

Otwarcie MHŻP to impuls dla przyszłości relacji polsko-żydowskich

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich da dodatkowy impulsu na rzecz dobrej przyszłości w stosunkach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Podkreślił, że odczuwa wielką satysfakcję, że może wraz z prezydentem Izraela wspólnie otworzyć stałą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich.

- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - przekonywał Komorowski. Jak podkreślił, wynika to "z wielowiekowej obecności Żydów na naszych ziemiach" i "ze znaczenia społeczności żydowskiej w wielu dziedzinach polskiego życia".

Komorowski: MHŻP przywróci pamięć o żydowskim życiu w Polsce

Muzeum Historii Żydów Polskich ma szansę przywrócić pamięć o żydowskim życiu w Polsce obok pamięci o śmierci i cierpieniu - podkreślił. Jak dodał, ma ono szansę także na umocnienie refleksji nad wszelkim złem, które położyło się bolesnym cieniem na stosunkach polsko-żydowskich.

II RP nie była wolna od tendencji, które charakteryzowały ówczesną Europę. Wówczas dawał o sobie znać rozwój skrajnych nacjonalizmów, rozkwit postaw ksenofobicznych, antysemityzm - mówił Komorowski.

Jak uznał, placówka nosi "piękną nazwę" - Polin, co w języku hebrajskim znaczy: "tu odpoczniesz".

Komorowski: Tylko opowieść o wielkości i o małości może nas zbliżyć

Tylko równoległa opowieść o wielkości i małości, o bohaterstwie i o tchórzostwie, o poświęceniu i o zbrodni, o życiu i śmierci może ponownie nas zbliżyć do idei Polin - powiedział.

Prezydent powiedział, że muzeum zbudowane w miejscu, gdzie dokonała się zagłada (w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie), stwarza szansę na przypomnienie, że "czasem w piekle lepiej widać dobre uczynki, dobrych ludzi".

Podziękował za inicjatywę budowy nieopodal muzeum, pomnika "Ratującym-Ocaleni". - Będzie on przypominał tysiące Polaków ratujących Żydów, w czasie zagłady i co najmniej setki tych, którzy zginęli z powodu udzielonej Żydom pomocy - podkreślił.

Muzeum Historii Żydów Polskich przyczyni się do odbudowy świata, głębokich, dobrych emocji polsko-żydowskich oraz będzie miejscem mądrego dialogu i narzędziem przywracania pamięci historycznej w pełnym wymiarze - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

- Gratuluję zatem i dziękuję serdecznie wszystkim inicjatorom, twórcom i darczyńcom muzeum. Życzę też wszystkim, aby to niezwykłe dzieło oświetlające bogatą przeszłość, nadało nowy sens naszym współczesnym relacjom polsko-żydowskim i polsko-izraelskim wymierzonym już zdecydowanie w przyszłość - podkreślił prezydent.

W uroczystości otwarcia muzeum bierze udział m.in. prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

Prezydent Izraela: Polska to kraj narodzin ducha żydowskiego narodu

Polska to kraj narodzin ducha żydowskiego narodu i miejsce, które stało się największym żydowskim cmentarzem - podkreślił prezydent Izraela Reuwen Riwlin podczas oficjalnej inauguracji Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

- W sercu Żyda, nawet w sercu Żyda nieurodzonego w Polsce, nazwa Polska budzi drżenie i tęsknotę w sercu. Ten kraj stał się miejscem narodzin ducha żydowskiego narodu oraz, niestety, również największym żydowskim cmentarzem - powiedział Riwlin.

Przypominając dzieje swojej rodziny, prezydent Izraela podkreślił też wielowiekową obecność Żydów na ziemiach polskich.

- Tutaj narodziło się żydowskie miasto "sztetl", i tutaj również to miasteczko umarło. Umierało zamknięte w gettach, ale walczące do chwili zamordowania przez niemieckich nazistów - mówił Riwlin.

Riwlin: Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz

Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz - z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga - powiedział prezydent Izraela.

- Zawsze pozostajemy czujni na różne zagrożenia. Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz - z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga, z wszelkimi formami antysemityzmu, z rasizmem i, w końcu, z nazistowską ideologią - podkreślił.

Zaznaczył, że państwo Izrael "będzie kontynuowało swoją walką przeciw temu wszystkiemu i nigdy się nie podda".

Prezydent Izraela: Niemożliwe jest oderwanie Polski od Żydów

Nawet, jeśli Żydzi zostali oderwani od Polski jest rzeczą wręcz niemożliwą oderwać Polskę od Żydów; nie sposób wymazać historii tak bogatej, tak pełnej ani tak bolesnej - mówił prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

Jak zaznaczył, wydaje mu się, że z każdym mijającym dniem polskie społeczeństwo "staje się odważniejsze w konfrontacji z samym sobą". - W konfrontacji również ze swoją przeszłością i swoją przyszłością. Tylko poprzez taką odwagę uda nam się napisać i wszakże zaczęliśmy już pisać nowy, obiecujący rozdział naszej wspólnej historii, łączącej nas całe wieki - podkreślił prezydent Izraela.

W jego ocenie, tylko dzięki "takiej odwadze" pewnego dnia uda się otworzyć nowe skrzydło w muzeum. "Skrzydło opisujące wspólną ścieżkę, którą dziś idziemy razem" - dodał Riwlin.

Riwlin: MHŻP to nie muzeum zagłady, tylko muzeum życia

Muzeum Historii Żydów Polskich nie jest to muzeum zagłady, tylko muzeum życia - podkreślił prezydent Izraela.

- W moim kraju rozkwita czerwony kwiat o nazwie "krew Machabeuszy". Legenda głosi, że w każdym miejscu, gdzie poległ wojownik za wolność Izraela wyrasta ten właśnie kwiat, zabarwiony jego krwią - mówił Riwlin, dodając, że takie kwiaty zakwitały pośród nazistowskiej niegodziwości, wśród "zgliszczy i ruin, zła i nienawiści, zdrady i unicestwienia".

- Te kwiaty to Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, którzy w dziejach narodów dopisali rozdział o ludzkiej szlachetności. W Polsce wyrosło wiele takich kwiatów. Nie mogę zakończyć swojego wystąpienia, nie dziękując tym, którzy nie stali biernie, lecz ratowali ludzkie życie, które stanowi świat cały - mówił prezydent Izraela.

- Dziękuję za waszą odwagę, w państwie Izrael macie wielką i serdeczną rodzinę - dodał.

Podkreślił również, że Izrael nie będzie lekceważyć zagrożeń ani "haniebnych deklaracji nawołujących do zniszczenia izraelskiego". - Jednak zagrożenia dnia dzisiejszego nie będą kierować naszym życiem, nie przytłoczą radości naszych dzieci, nie zgniotą nadziei na lepszą przyszłość i pomyślność - powiedział.

Gronkiewicz-Waltz: Obywatele pochodzenia żydowskiego częścią warszawskiej historii

Obywatele pochodzenia żydowskiego mieszkali w naszym mieście od średniowiecza. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak mówiła, "otwierana dzisiaj ekspozycja opowiada o unikalnym dziedzictwie żydowskim na ziemiach polskich". - Znajdujemy w niej wątki niewątpliwie dramatyczne, historie sporów, konfliktów, tragedii, ale także świadectwa przyjaznej koegzystencji i współpracy owocującej bogactwem dokonań w celach tak ważnych, jak kultura, nauka i przedsiębiorczość - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że wystawa pokazuje także wkład społeczności żydowskiej w kształtowanie najróżniejszych dziedzin życia naszych przodków. - Przez setki lat w Rzeczypospolitej - centrum żydowskiej diaspory i domu największej żydowskiej społeczności na świecie - bujnie rozwijała się żydowska kultura i nauka, narastała tradycja, powstawały ważne dla judaizmu ruchy religijne i społeczne - powiedziała prezydent Warszawy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Konflikt na Ukrainie i sytuacja na Bliskim Wschodzie tematami rozmów prezydentów Polski i Izraela

Prezydent Izraela w Polsce

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Patrycja Markowska zakochana w więźniu! "Tata wpadł do pokoju w nocy i zrobił mi dym!"

Pilne: Strzelanina na ulicy we Wrocławiu. Nie żyją dwie osoby

Senyszyn rozbawiła Stanowskiego podczas debaty: „I wszystko na nic”

Fogiel bez litości o Trzaskowskim: „Wyglądał jakby miał zemdleć”

Sukces Ratajskiego. Polak w czołówce światowego darta

Jubileusz Kościołów Wschodnich w Watykanie

Bezczelność Niemców nie ma granic: domagają się upamiętnienia w polskim Panteonie Górnośląskim

Szwedzki sportowiec kontuzjowany przez drona

44 lata temu świat zamarł. Na placu św. Piotra terrorysta ciężko ranił Jana Pawła II

Buraki na pięć sposobów – sprawdzone przepisy, które pokochasz!

Ukraina: Putin rzuca do boju Regiment Prezydencki FSB

108. rocznica objawień i 44. rocznica zamachu

Debata po debacie: Trzaskowski dostarczał amunicji przeciw sobie

Schnepf się nie pohamowała. "(...)kto na mnie zwymiotuje"

Zandberg krytykuje Trzaskowskiego za partyjniactwo w spółkach Skarbu Państwa: zatrudniani są ludzie kompletnie bez kompetencji, hejterzy

Najnowsze

Patrycja Markowska zakochana w więźniu! "Tata wpadł do pokoju w nocy i zrobił mi dym!"

Sukces Ratajskiego. Polak w czołówce światowego darta

Jubileusz Kościołów Wschodnich w Watykanie

Bezczelność Niemców nie ma granic: domagają się upamiętnienia w polskim Panteonie Górnośląskim

Szwedzki sportowiec kontuzjowany przez drona

Pilne: Strzelanina na ulicy we Wrocławiu. Nie żyją dwie osoby

Senyszyn rozbawiła Stanowskiego podczas debaty: „I wszystko na nic”

Fogiel bez litości o Trzaskowskim: „Wyglądał jakby miał zemdleć”