Uroczyste otwarcie stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich
Świadomie uruchamiamy procesy zrywania zasłon milczenia i przeinaczania w relacjach z naszymi sąsiadami - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Podczas uroczystości z udziałem prezydenta państwa Izrael Reuwena Riwlina prezydent Komorowski przekonywał, że Muzeum Historii Żydów Polskich "stanowi wymowny znak zmian zachodzących w naszym kraju po odzyskaniu 25 lat temu wolności". - Bez polskiej wolności to muzeum w takim kształcie powstać by nie mogło - powiedział.
Komorowski mówił, że jednym z kluczowych zadań Polaków po odzyskaniu wolności w 1989 roku było odkłamanie historii, "która w okresie niedemokratycznego, komunistycznego systemu po wielekroć w różnych okresach, w różnych kierunkach była zakłamywana, manipulowana i przeinaczana".
Dlatego - jak mówił - dziś Polacy świadomie uruchamiają "procesy zrywania zasłon milczenia i przeinaczania w relacjach z naszymi sąsiadami". - Świadomie i konsekwentnie idziemy w stronie dialogu, pojednania i współpracy ponad nieomal zawsze trudną historią - podkreślił.
Otwarcie MHŻP to impuls dla przyszłości relacji polsko-żydowskich
Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich da dodatkowy impulsu na rzecz dobrej przyszłości w stosunkach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
Podkreślił, że odczuwa wielką satysfakcję, że może wraz z prezydentem Izraela wspólnie otworzyć stałą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich.
- Nie da się zrozumieć i w pełni przeżyć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich - przekonywał Komorowski. Jak podkreślił, wynika to "z wielowiekowej obecności Żydów na naszych ziemiach" i "ze znaczenia społeczności żydowskiej w wielu dziedzinach polskiego życia".
Komorowski: MHŻP przywróci pamięć o żydowskim życiu w Polsce
Muzeum Historii Żydów Polskich ma szansę przywrócić pamięć o żydowskim życiu w Polsce obok pamięci o śmierci i cierpieniu - podkreślił. Jak dodał, ma ono szansę także na umocnienie refleksji nad wszelkim złem, które położyło się bolesnym cieniem na stosunkach polsko-żydowskich.
II RP nie była wolna od tendencji, które charakteryzowały ówczesną Europę. Wówczas dawał o sobie znać rozwój skrajnych nacjonalizmów, rozkwit postaw ksenofobicznych, antysemityzm - mówił Komorowski.
Jak uznał, placówka nosi "piękną nazwę" - Polin, co w języku hebrajskim znaczy: "tu odpoczniesz".
Komorowski: Tylko opowieść o wielkości i o małości może nas zbliżyć
Tylko równoległa opowieść o wielkości i małości, o bohaterstwie i o tchórzostwie, o poświęceniu i o zbrodni, o życiu i śmierci może ponownie nas zbliżyć do idei Polin - powiedział.
Prezydent powiedział, że muzeum zbudowane w miejscu, gdzie dokonała się zagłada (w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie), stwarza szansę na przypomnienie, że "czasem w piekle lepiej widać dobre uczynki, dobrych ludzi".
Podziękował za inicjatywę budowy nieopodal muzeum, pomnika "Ratującym-Ocaleni". - Będzie on przypominał tysiące Polaków ratujących Żydów, w czasie zagłady i co najmniej setki tych, którzy zginęli z powodu udzielonej Żydom pomocy - podkreślił.
Muzeum Historii Żydów Polskich przyczyni się do odbudowy świata, głębokich, dobrych emocji polsko-żydowskich oraz będzie miejscem mądrego dialogu i narzędziem przywracania pamięci historycznej w pełnym wymiarze - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.
- Gratuluję zatem i dziękuję serdecznie wszystkim inicjatorom, twórcom i darczyńcom muzeum. Życzę też wszystkim, aby to niezwykłe dzieło oświetlające bogatą przeszłość, nadało nowy sens naszym współczesnym relacjom polsko-żydowskim i polsko-izraelskim wymierzonym już zdecydowanie w przyszłość - podkreślił prezydent.
W uroczystości otwarcia muzeum bierze udział m.in. prezydent Izraela Reuwen Riwlin.
Prezydent Izraela: Polska to kraj narodzin ducha żydowskiego narodu
Polska to kraj narodzin ducha żydowskiego narodu i miejsce, które stało się największym żydowskim cmentarzem - podkreślił prezydent Izraela Reuwen Riwlin podczas oficjalnej inauguracji Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
- W sercu Żyda, nawet w sercu Żyda nieurodzonego w Polsce, nazwa Polska budzi drżenie i tęsknotę w sercu. Ten kraj stał się miejscem narodzin ducha żydowskiego narodu oraz, niestety, również największym żydowskim cmentarzem - powiedział Riwlin.
Przypominając dzieje swojej rodziny, prezydent Izraela podkreślił też wielowiekową obecność Żydów na ziemiach polskich.
- Tutaj narodziło się żydowskie miasto "sztetl", i tutaj również to miasteczko umarło. Umierało zamknięte w gettach, ale walczące do chwili zamordowania przez niemieckich nazistów - mówił Riwlin.
Riwlin: Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz
Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz - z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga - powiedział prezydent Izraela.
- Zawsze pozostajemy czujni na różne zagrożenia. Państwo Izrael będzie walczyło z tym, co symbolizuje Auschwitz - z pogwałceniem godności człowieka, narodzonego na podobieństwo Boga, z wszelkimi formami antysemityzmu, z rasizmem i, w końcu, z nazistowską ideologią - podkreślił.
Zaznaczył, że państwo Izrael "będzie kontynuowało swoją walką przeciw temu wszystkiemu i nigdy się nie podda".
Prezydent Izraela: Niemożliwe jest oderwanie Polski od Żydów
Nawet, jeśli Żydzi zostali oderwani od Polski jest rzeczą wręcz niemożliwą oderwać Polskę od Żydów; nie sposób wymazać historii tak bogatej, tak pełnej ani tak bolesnej - mówił prezydent Izraela Reuwen Riwlin.
Jak zaznaczył, wydaje mu się, że z każdym mijającym dniem polskie społeczeństwo "staje się odważniejsze w konfrontacji z samym sobą". - W konfrontacji również ze swoją przeszłością i swoją przyszłością. Tylko poprzez taką odwagę uda nam się napisać i wszakże zaczęliśmy już pisać nowy, obiecujący rozdział naszej wspólnej historii, łączącej nas całe wieki - podkreślił prezydent Izraela.
W jego ocenie, tylko dzięki "takiej odwadze" pewnego dnia uda się otworzyć nowe skrzydło w muzeum. "Skrzydło opisujące wspólną ścieżkę, którą dziś idziemy razem" - dodał Riwlin.
Riwlin: MHŻP to nie muzeum zagłady, tylko muzeum życia
Muzeum Historii Żydów Polskich nie jest to muzeum zagłady, tylko muzeum życia - podkreślił prezydent Izraela.
- W moim kraju rozkwita czerwony kwiat o nazwie "krew Machabeuszy". Legenda głosi, że w każdym miejscu, gdzie poległ wojownik za wolność Izraela wyrasta ten właśnie kwiat, zabarwiony jego krwią - mówił Riwlin, dodając, że takie kwiaty zakwitały pośród nazistowskiej niegodziwości, wśród "zgliszczy i ruin, zła i nienawiści, zdrady i unicestwienia".
- Te kwiaty to Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, którzy w dziejach narodów dopisali rozdział o ludzkiej szlachetności. W Polsce wyrosło wiele takich kwiatów. Nie mogę zakończyć swojego wystąpienia, nie dziękując tym, którzy nie stali biernie, lecz ratowali ludzkie życie, które stanowi świat cały - mówił prezydent Izraela.
- Dziękuję za waszą odwagę, w państwie Izrael macie wielką i serdeczną rodzinę - dodał.
Podkreślił również, że Izrael nie będzie lekceważyć zagrożeń ani "haniebnych deklaracji nawołujących do zniszczenia izraelskiego". - Jednak zagrożenia dnia dzisiejszego nie będą kierować naszym życiem, nie przytłoczą radości naszych dzieci, nie zgniotą nadziei na lepszą przyszłość i pomyślność - powiedział.
Gronkiewicz-Waltz: Obywatele pochodzenia żydowskiego częścią warszawskiej historii
Obywatele pochodzenia żydowskiego mieszkali w naszym mieście od średniowiecza. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Jak mówiła, "otwierana dzisiaj ekspozycja opowiada o unikalnym dziedzictwie żydowskim na ziemiach polskich". - Znajdujemy w niej wątki niewątpliwie dramatyczne, historie sporów, konfliktów, tragedii, ale także świadectwa przyjaznej koegzystencji i współpracy owocującej bogactwem dokonań w celach tak ważnych, jak kultura, nauka i przedsiębiorczość - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.
Dodała, że wystawa pokazuje także wkład społeczności żydowskiej w kształtowanie najróżniejszych dziedzin życia naszych przodków. - Przez setki lat w Rzeczypospolitej - centrum żydowskiej diaspory i domu największej żydowskiej społeczności na świecie - bujnie rozwijała się żydowska kultura i nauka, narastała tradycja, powstawały ważne dla judaizmu ruchy religijne i społeczne - powiedziała prezydent Warszawy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich
Konflikt na Ukrainie i sytuacja na Bliskim Wschodzie tematami rozmów prezydentów Polski i Izraela