13 osób podejrzanych o przemyt oraz sprzedaż znacznych ilości narkotyków to efekt wielu miesięcy śledztwa prowadzonego wspólnie przez CBŚP i Prokuraturę Krajową. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przez kilka lat mogli wprowadzić do obrotu prawie 450 kg narkotyków, o łącznej „czarnorynkowej” wartości ponad 5,5 mln zł.
Na polecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 2 października 2018 roku funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Radomiu zatrzymali 12 osób. Dodatkowo jedna osoba została doprowadzona z Zakładu Karnego, w którym przebywa.
Wszyscy zatrzymani brali udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. Zarzuca się im udział w obrocie prawie 450 kilogramów narkotyków o łącznej „czarnorynkowej” wartości ponad 5,5 miliona złotych.
W trakcie czynności zabezpieczono między innymi mienie w postaci trzech samochodów osobowych oraz pieniędzy, które będą przedmiotem zabezpieczenia majątkowego.
W oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy prokuratorzy Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłosili zatrzymanym zarzuty. Dotyczą one przemytu do Polski znacznych ilości narkotyków, a także handlu znacznymi ilościami narkotyków. Podejrzani zarzucanych im czynów dopuścili się działając w zorganizowanej grupie przestępczej, a także uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu. Niektórzy z podejrzanych byli w przeszłości karani i działali w warunkach recydywy.
W okresie objętym zarzutami podejrzani przemycili i wprowadzili do obrotu co najmniej 385 kilogramów marihuany o szacunkowej wartości 4,6 miliona złotych, 54,4 kilogramów amfetaminy o szacunkowej wartości 388 tysięcy złotych, 5 kilogramów heroiny o szacunkowej wartości 520 tysięcy złotych, 20 gram kokainy o szacunkowej wartości 2,8 tysiąca złotych, a także 6 800 sztuk tabletek ecstasy o szacunkowej wartości 28 tysięcy złotych.
W okresie objętym zarzutami podejrzani przemycili i wprowadzili do obrotu co najmniej prawie 450 kilogramów narkotyków o łącznej szacunkowej wartości ponad 5,5 miliona złotych.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokuratorzy skierowali do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych.
W toku śledztwa prowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej ustalono, że między innymi na terenie Łodzi działała zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym. Jej członkowie trudnili się dokonywaniem oszustw metodą na tzw. policjanta oraz wewnątrzwspólnotowym przemytem narkotyków.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.